Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w ZSZiO

Dzisiaj (środa, 10 listopada) w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W auli uczniowie zaprezentowali tematyczne przedstawienie, a o godz. 11:11 na placu przy szkole symbolicznie zaśpiewano hymn narodowy (wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego). Następnie uczniowie i zaproszeni goście udali się pod obeliski upamiętniające ofiary nazistowskich obozów i kaźni narodu polskiego, znajdujące się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Tam odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, minutą ciszy oddano cześć i chwałę bohaterom oraz złożono kwiaty i zapalone znicze.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego, oświaty i służb mundurowych.

Przypominamy, że Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Zobacz inne

Leave a Comment