Szlaki na szkle w kamiennogórskim muzeum

W kamiennogórskim muzeum otwarto wystawę “Szlaki na szkle”. Nowa wystawa w Kamiennej Górze to historyczna podróż po górskich szlakach Czech i Śląska, wyjątkowa wyprawa w dawne Karkonosze i Góry Stołowe. Na ekspozycji w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprezentowano ponad 130 zabytkowych szklanych i porcelanowych pamiątek oraz grafik. Dzieła sztuki pochodzą z XVIII – XX wieku.

Wystawę czasową „Szlaki na szkle. Grafika, szkło i porcelana pamiątkowa z kolekcji Petra Bergmanna” („Stezky na skle. Grafika, sklo a upomínkový porcelán z kolekce Petra Bergmanna”) przygotowało Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, we współpracy z Instytutem Pamięci Regionalnej z siedzibą w Meziměstí i z miastem Broumov. Wystawa potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

Na wystawie „Szlaki na szkle” zaprezentowane zostały interesujące przykłady kultury materialnej związane z rozwojem turystyki w Karkonoszach i Górach Stołowych w XIX i XX wieku. Grafiki, a także dekorowana porcelana oraz szkło stanowiły pamiątki, które utrwalały ulubione miejsca wędrowców i podziwiane pejzaże. Zaprezentowane eksponaty ukazują sudeckie fenomeny popularne do dzisiaj jak formacje skalne w Adršpachu, Śnieżkę, a także miasta u stóp gór, m.in. Broumov, Nachod, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn.

Kolekcję zebrał Petr Bergmann (urodzony w 1967 roku w Pradze), menadżer kultury, kurator, dziennikarz, pisarz, znawca kultury Karkonoszy i Broumovska.

Share

Zobacz inne