Spotkanie z autorką Grażyną Bąkiewicz

Dzisiaj (środa, 20 października)w sali Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra uczniowie spotkali się z Grażyną Bąkiewicz, autorka książki Bolko Mały”.

Grażyna Bąkiewicz z wykształcenia jest historykiem, pedagogiem i autorką licznych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkanka Łodzi, laureatka wielu nagród, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książek, zarówno napisanych samodzielnie, jak i we współpracy z innymi autorami. Otrzymała nominację do nagrody IBBY oraz nagrody Srebrnego Kałamarza.

Książka Bolko Mały to opowieść o młodym, niepozornym chłopcu, który z dnia na dzień staje się księciem i mimo wątpliwości i ośmieszającego przydomka „Mały”, szybko odnajduje się w zastanej sytuacji politycznej. Opowieść o księciu świdnickim, Bolku II Małym, to rys dziejów nie tylko Śląska, ale tak naprawdę całej ówczesnej Polski.

Dzieje Krzeszowa bardzo łączą się z bohaterem książki. Krzeszów to miejsce, gdzie znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich, miejsc spoczynku fundatorów opactwa. W jednym z grobowców pochowano księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego oraz Bolka II Małego, na którym wygasła dynastia.

Share

Zobacz również

Leave a Reply