Skocznia narciarska Krucza Skała w Lubawce

Prezentujemy kolejne miejsce w naszym regionie. Tym razem jest to skocznia narciarska Krucza Skała w Lubawce.

Przypominamy, że aktualizowana galeria fotograficzna znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Skocznia powstała w 1924 roku, w ówczesnej niemieckiej miejscowości Ullersdorf (po II wojnie światowej Ulanowice, obecnie dzielnica Lubawki zwana Podlesiem). Powstała przy ośrodku sportowym, w którym Niemcy przygotowywali się do igrzysk w 1936 roku. Najważniejszymi zawodami na Kruczej Skale w okresie międzywojennym były Mistrzostwa Dolnego Śląska (21 stycznia 1931 roku). Charakterystyczną cechą skoczni jest to, że rozbieg umieszczono nieco krzywo w stosunku do zeskoku

W 1956 roku Polski Związek Narciarski uznał skocznię (wówczas K40) za gotową do rozgrywania na niej zawodów. W 1984 roku znacząco zmodernizowano obiekt, nadając mu punkt K85 (wielkość skoczni HS 94). Remont skoczni nastąpił również w 1998 roku, wówczas wybudowano wieżę sędziowską, stanowiska trenerskie, wyprofilowano fragment zeskoku.

Po latach zaniedbany obiekt ponownie wymagał remontu, tym bardziej po wypadku dzieci, jaki miał miejsce we wrześniu 2012 roku, o czym informowaliśmy na naszym portalu. Po kolejnej modernizacji skocznia została oficjalnie otwarta z końcem lutego 2016 roku, co prezentowaliśmy tutaj.

Niestety do dzisiaj nie został wykorzystany potencjał tego obiektu. Wszystko kończy się na wielkich planach, które nie udaje się zrealizować.

Oficjalnie uznany rekord skoczni to odległość 96 metrów osiągnięta przez Jakuba Kota, jaki miał miejsce 18 lutego 2010 roku, ogólnie najdłuższą odległość osiągnął zaś Czech Antonín Hájek w 2003 roku – 97,5 m.

Zobacz inne

Leave a Comment