Ruiny kościoła św. Mateusza

Po zaprezentowanej wcześniej karczmie sądowej w Uniemyślu (gm. Lubawka) nie może zabraknąć znajdujących się nieopodal ruin kościoła św. Mateusza. To kolejne warte uwagi miejsce w naszym regionie.

Przypominamy, że aktualizowana galeria fotograficzna znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Pierwszy obiekt powstał w tym miejscu najprawdopodobniej w 1367 roku, jednak nie przetrwał on do naszych czasów. Obecny obiekt wybudowany został w stylu barokowym w latach 1748-1750 i służył jako kościół pogrzebowy. Budowniczym był J.A Jentsch, pracujący na potrzeby cystersów w Krzeszowie. Obiekt spłonął w lipcu 1972 roku. Część wyposażenia, która nie uległa zniszczeniu w pożarze, została przekazana do kościoła w Podgórzynie oraz do kościoła św. Jana Nepomucena w Leszczyńcu (ołtarz główny). Ruiny próbuje ratować Stowarzyszenia Doliny Zadrny, które opiekuje się obiektem. Przypominamy, że w 2018 roku zakończono trzeci etap remontu wieży, na której zainstalowano nowy hełm.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment