Renowacja Nepomucena – nowa lokalizacja

Dobiegają końca prace renowacyjne figury świętego Jana Nepomucena znajdującej się w sołectwie Czadrów.

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, na zebraniu członków Stowarzyszenia Brama Czadrowska poddano dyskusji zmianę lokalizacji pomnika. Kamienny barokowy Jan Nepomucen był usytuowany na skarpie przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Jego bardzo bliskie położenie przy krawędzi betonowych płyt, po których odbywa się transport ciężkich pojazdów samochodowych miało bardzo niszczący wpływ na stabilność i strukturę kamienia. Dyskusji zostało poddanych kilka nowych lokalizacji w sołectwie Czadrów z czego wybrano trzy. Nowe lokalizacje zostały przedstawione w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – Delegatura w Jeleniej Górze i za akceptacją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wybrano nowe umiejscowienie odrestaurowanego pomnika.

Po generalnych zabiegach konserwatorskich, jakie figura świętego Jana Nepomucena przechodzi po raz pierwszy od 1867 roku i ustanowieniu nowej, bezpiecznej lokalizacji, pozwoli uchronić pomnik przed zniszczeniem na kolejne stulecia.

Nowa lokalizacja tego opiekuna chroniącego przed żywiołami wodnymi mieści się przy drodze powiatowej nr 3468D, nieopodal mostu na rzece Zadrna, w kierunku Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji.

Stowarzyszenie Brama Czadrowska dziękuje Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Gminy w Kamiennej Górze, właścicielowi Fermy Kur w Czadrowie, na terenie której znajdował się niszczejący pomnik oraz Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za zgodność i przychylność w ustanowieniu nowej lokalizacji figury świętego Jana Nepomucena.

Przypominamy, iż renowację figury prowadzi Stowarzyszenie Brama Czadrowska dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Gminy Kamienna Góra w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony dóbr kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Cały proces renowacji jest prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.Zobacz inne

2 Thoughts to “Renowacja Nepomucena – nowa lokalizacja”

  1. […] niebawem odrestaurowany pomnik zostanie umiejscowiony na nowej lokalizacji, o czym informowaliśmy tutaj. Przed przetransportowaniem pomnika zostanie ustabilizowane podłoże i przygotowany grunt pod […]

  2. […] lokalizacja mieści się przy drodze powiatowej nr 3468D, o czym informowaliśmy tutaj. Już niebawem odrestaurowany pomnik zostanie umiejscowiony na nowej […]

Leave a Comment