Renowacja Nepomucena – mikropiaskowanie

Trwają prace renowacyjne figury świętego Jana Nepomucena. Po wcześniejszym procesie usuwania mikroorganizmów i usuwaniu powłoki malarskiej, zostało wykonane wstępne oczyszczenie na sucho przy użyciu specjalistycznej mikropiaskarki.

Bardzo czasochłonnym staje się usuniecie z powierzchni kamienia powłok farb, które przez wiele lat były nakładane na pomnik.W kolejnych etapach zostaną wykonane m.in. zabiegi uzupełnienia ubytków oraz spoinowanie przy użyciu gotowej trasowej zaprawy do spoinowania.

Ostatecznym zabiegiem będzie przeprowadzona hydrofobizacja metodą natryskową, która pozwoli skutecznie zabezpieczyć powierzchnię obiektu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.
Oczywiście będziemy prezentować kolejne etapy renowacji pomnika.

Przypominamy, iż renowacja figury odbywa się dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Brama Czadrowska w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony dóbr kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Kamienna Góra.

Cały proces renowacji jest prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment