Rajd Arado 2017 – Jelenia Góra “Wilkołaki w Hirschberg”

Dnia 2 maja 2017 roku odbył się piąty dzień największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym Rajd Arado. Tego dnia miejscem realizacji wydarzeń było miasto Kowary i Jelenia Góra.

W mieście Jelenia Góra odbyła się prezentacja pojazdów uczestniczących w Rajdzie oraz w godzinach wieczornych widowisko historyczne „Wilkołaki w Hirschberg”.

Inscenizacja „Wilkołaki w Hirschberg” to widowisko historyczne o otwartej formule, w którym udział wzięli uczestnicy Rajdu, jak również mieszkańcy Jeleniej Góry. Całość została zrealizowana w formie przejazdu/parady z elementami batalistycznymi oraz rozbudowanymi scenami walki w kulminacyjnym punkcie inscenizacji. Osią wydarzenia był wjazd powracającej z Czech kolumny 2. Armii Wojska Polskiego, która stała się celem ataku niemieckich strzelców wyborowych oraz oddziałów Waffen-SS, Wehrmachtu i Luftwaffe wycofujących się ku niedostępnym zakątkom Karkonoszy.

W widowisku wzięli udział wszyscy uczestnicy Rajdu i zostały wykorzystane wszystkie historyczne pojazdy wojskowe uczestniczące w Rajdzie.

Na koniec inscenizacji rekonstruktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami od mieszkańców Jeleniej Góry.

Dnia 3 maja będzie miał miejsce ostatni dzień tegorocznego Rajdu Arado. Również w Jeleniej Górze, na Wzgórzu Kościuszki, odbędzie się największe widowisko historyczne „1945: Wrota Czasu”.

Wszystkie relacje z wcześniejszych edycji Rajdu Arado dostępne tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment