Praca w upale – 5 praktycznych porad

Wysoka temperatura sprawia, że praca jest nie tylko nieprzyjemna, ale też niebezpieczna dla zdrowia. Przedstawiamy wskazówki, które ułatwiają pracę w upale.

5 wskazówek dla pracujących w upale

Praca przy wysokiej temperaturze otoczenia jest nie tylko uciążliwa, ale też może w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z pracą w upale lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia do najmniejszego możliwego stopnia, dobrze będzie stosować się do przygotowanych przez nas wskazówek. Jeśli czeka Cię praca w upale, sprawdź, co pomoże Ci lepiej radzić sobie w takich warunkach.

Postaw na odpowiedni ubiór i obuwie

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy w momencie, gdy przygotowujesz się do pracy w upale, jest to, aby odpowiednio się ubrać. Jeśli będziesz w bezpośredni sposób narażony na działanie słońca, konieczne będzie zakrycie wszystkich części ciała w jak najbardziej skuteczny sposób tak, aby uniknąć jakichkolwiek oparzeń. Istotne będzie również założenie nakrycia na głowę, które pozwoli Ci uniknąć promieni słonecznych bezpośrednio padających na głowę. Zastanów się również na tym, aby kupić dobre buty robocze oddychające.

Bardzo ważne w przypadku wybierania odzieży jest postawienie na taki materiał, który zagwarantuje Ci przepuszczanie powietrza w jak największym możliwym stopniu. Dzięki temu unikniesz negatywnych skutków, jakie niesie za sobą przegrzanie organizmu. Przede wszystkim zrezygnuj z ubrań wykonanych z jeansu oraz z obcisłej odzieży. Lepiej będzie postawić w takiej sytuacji na ubrania wykonane z takich materiałów jak między innymi bawełna, wiskoza czy len. Wszystko zależy też od rodzaju wykonywanej pracy, dlatego pamiętaj o takim dostosowaniu odzieży – zwłaszcza przy zakupie ubrań roboczych.

Zadbaj o odpowiednie przerwy

Ze względu na to, że warunki pracy w upale są szczególnie wymagające, zarówno ty, jak i pracodawca powinniście zadbać o to, aby urządzać stosowne przerwy. Bardzo ważne jest w upale zapewnienie sobie czasu na regenerację organizmu, gdyż przemęcza się on znacznie szybciej w takich warunkach, niż normalnie. Oczywiście praca w biurze lub na hali produkcyjnej może być znacznie ułatwiona za sprawą klimatyzacji, która odgrywa kluczową rolę przy zmniejszaniu temperatury. Jeśli jednak klimatyzacja nie jest dostępna, pamiętaj o wspomnianych częstszych przerwach.

Przerwy na regenerację organizmu są z oczywistych względów najbardziej istotne w momencie, gdy wykonujesz pracę na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji nie jesteś sobie w stanie zapewnić klimatyzacji lub wentylacji, przez co skutki upału są odczuwane szczególnie mocno. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednio częstych przerw, dlatego jako pracownik pamiętaj o tym, aby domagać się swoich praw w momencie, gdy upał daje się Twojemu organizmowi we znaki. Im więcej przerw, tym lepiej dla Ciebie.

Pamiętaj o higienie pracy

Wiele stanowisk wymaga stosowania się do odpowiednich warunków związanych z higieną pracy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki w upalne. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom sektora budowlanego 90 litrów wody do mycia na dzień w celu zachowania odpowiedniej higieny pracy. Warto pamiętać o tej zasadzie szczególnie w momencie, gdy wykonywana przez Ciebie praca może łatwo doprowadzić do różnego rodzaju zabrudzeń.

Nie zapomnij o napojach

Z wiadomych przyczyn dobrze będzie też regenerować organizm przy pomocy schłodzonych napojów. Upał jest szczególnie kłopotliwy pod tym względem dla naszych organizmów, dlatego pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ilość wody i napojów podczas wykonywania pracy w takich warunkach. Jak można dowiedzieć się z przepisów BHP, pracodawca zawsze musi dostarczać swoim pracownikom bezpłatny dostęp do wody, nie tylko w upały.

Co więcej, jeśli wykonujesz pracę w szczególnie trudnych warunkach, na zewnątrz w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza lub wewnątrz powyżej 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom schłodzone napoje, które to dodatkowo posiadają witaminy oraz sole mineralne. Jak można dowiedzieć się z przepisów BHP, “szczególnie trudne warunki pracy” to między innymi roboty rozbiórkowe i budowlane, prace wykonywane w kanałach, na wysokościach i przy wykorzystaniu niebezpiecznych materiałów.

Klimatyzacja jest czasami obowiązkowa

Podczas wykonywania pracy w upale dobrze jest zdawać sobie również sprawę z tego, czy jako pracownikowi przysługuje Ci prawo do korzystania z klimatyzacji. Jej wpływ na poprawę warunków pracy jest w końcu nieoceniony. Jak można dowiedzieć się z przepisów BHP, gdy procesy technologiczne zwiększają temperaturę w pomieszczeniu wykonywania pracy do ponad 30 stopni Celsjusza, pracownik musi mieć dostęp do osobnego pomieszczenia do odpoczynku z klimatyzacją. Jak można łatwo się domyślić, takich warunkach pracy doświadczysz przede wszystkim w różnego rodzaju zakładach odlewniczych oraz w hutach.

Nie jest to jeszcze wszystko, co warto wiedzieć w związku z pracą w wysokich temperaturach. Szczególnie warto bowiem pamiętać, że jako pracownik młodociany (15 do 18 lat) nie możesz w ogóle wykonywać obowiązków w wyżej przedstawionej temperaturze oraz wilgotności, która jest większa niż 65 procent. Jeśli więc jesteś tego rodzaju pracownikiem, pamiętaj o korzystaniu z przysługujących Ci praw w takiej sytuacji. W upale bardzo ważne bowiem jest to, aby zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie, zwłaszcza w trakcie wykonywania obciążającej dla organizmu fizycznej pracy.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment