Policjanci i strażnicy leśni brali udział w akcji “Cross&Quad”

Kamiennogórscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra, Wałbrzycha i Jawora 18 listopada 2018 r. wzięli udział w Akcji „Cross&Quad” wymierzonej przeciwko kierowcom motocrossów i quadów poruszających się po terenach leśnych. Działania miały miejsce na terenie powiatu kamiennogórskiego. Były ukierunkowane na kontrole motocrossowców oraz kierowców quadów, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów i stwarzają zagrożenie zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Wspólne działania policjantów Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, Posterunku Policji w Marciszowie oraz Straży Leśnej z Kamiennej Góry, Jawora i Wałbrzycha przyczyniły się do ustalenia i ukarania motocyklisty poruszającego się po terenie leśnym Nadleśnictwa Kamiennej Góry. Kierowca motocykla crossowego przemieszczał się kompleksem leśnym w rejonie rezerwatu przyrody Kruczy Kamień. Policjanci ustalili kierującego motocyklistę którym okazał się 20 – letni mieszkaniec Gminy Lubawki.

Jak ustalili funkcjonariusze kierujący nie posiadał do kierowania wymienionym motocyklem stosownych uprawnień, ponadto motocykl nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej. Mężczyzna został ukarany wysoką grzywną za brak uprawnień do kierowania jednośladem oraz za poruszanie się pojazdem silnikowym po terenach leśnych mimo tego, iż jest to niedozwolone. Ponadto w związku z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia „OC” policjanci skierowali wniosek do funduszu gwarancyjnego czego konsekwencją są ogromne koszty.

Funkcjonariusze w ramach wspólnych działań patrolowali tereny leśne należące do Nadleśnictwa w Kamiennej Górze. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierujących terenowymi jednośladami należy poruszanie się na terenie parków, niszczenie szlaków turystycznych, płoszenie zwierząt, niszczenie upraw leśnych i rolnych, stwarzanie zagrożenia dla poruszających się turystów i rowerzystów, brak uprawnień do kierowania jednośladami oraz brak dokumentów pojazdu. Motocykliści i osoby jeżdżące quadami poruszający się poza drogami wewnętrznymi, po terenie leśnym, dokonują znacznej szkody przyrodniczej. Z uwagi na nieuprawniony wjazd pojazdami silnikowym na tereny chronione oraz niszczenie zasobów przyrodniczych grozi mandat karny w wysokości od 500 zł do 1000 zł.

Źródło:
kamienna-gora.policja.gov.pl
asp.szt. Grzegorz Szewczyk

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment