Pamiętano o ofiarach stanu wojennego

Przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość upamiętniająca internowanych i represjonowanych członków Solidarności. Mieszkańcy, duchowni, zaproszeni goście, zastępca burmistrza Paweł Fryc oraz przewodnicząca rady miasta Violetta Majak i wiceprzewodniczący Jerzy Basta złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą znajdującą się na ścianie kościoła, upamiętniającą działaczy Solidarności Ziemi Jeleniogórskiej i Wałbrzyskiej, którzy byli internowani i więzieni w Zakładzie Karnym w Kamiennej Górze (byłej filii obozu Gross Rosen).

Na uroczystości do Kamiennej Góry przyjechał Julian Golak drukarz, wydawca, nauczyciel i samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL. Spotkanie z opozycjonistą i Rzecznikiem Generalnym Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zaplanowano w sali kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa.

Przypominamy, że dziś (wtorek, 13 grudnia) przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie, a wielu opozycjonistów trafiało również do kamiennogórskiego więzienia.

Uroczystość odbyła się również w niedzielę, 11 grudnia, co prezentowaliśmy tutaj.

Zobacz inne

Leave a Comment