Pamiętano o ofiarach stanu wojennego

W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze odbyła się dzisiaj (niedziela, 12 grudnia) uroczysta msza święta w intencji działaczy Solidarności Ziemi Jeleniogórskiej i Wałbrzyskiej, którzy byli internowani i więzieni w Zakładzie Karnym w Kamiennej Górze (byłej filii obozu Gross Rosen).

We mszy uczestniczyli m.in. przedstawiciele Solidarności Regionu Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego, senator Krzysztof Mróz, starosta Jarosław Gęborys, burmistrz Janusz Chodasewicz, przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta, a także osoby internowane.

Po mszy oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspomnianych działaczy, którą w ubiegłym roku zainstalowano na murach kościoła z inicjatywy internowanych.

Przypominamy, że jutro (poniedziałek, 13 grudnia) przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie, a wielu opozycjonistów trafiało również do kamiennogórskiego więzienia.

 

Share

Zobacz inne

Leave a Comment