O S3 w Wałbrzychu

W ubiegłym tygodniu w Centrum Nauki i Sztuki “Stara Kopalnia” w Wałbrzychu odbyła się konferencja “Miasta w strefie S3. Wałbrzych”. Organizatorami spotkania byli Gazeta Wyborcza Wrocław i Urząd Miasta w Wałbrzychu. W konferencji uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy, reprezentanci różnych instytucji z regionu. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele kamiennogórskiego Urzędu Miasta.
Listę prelegentów i panelistów konferencji utworzyli – prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK”, Krzysztof Urbański, były prezes Zamku Książ oraz Marcin Wójcik z firmy Faurencia Wałbrzych.

W tym momencie budowa kompletnej już drogi szybkiego ruchu S3 prowadzona jest ze Świnoujścia do Bolkowa. O obecnym zaawansowaniu prac na Dolnym Śląsku, czyli na odcinku z Legnicy do Nowej Soli na północ i do Bolkowa na południe mówiła przedstawicielka wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Polski rząd zadeklarował jednak ostatnio, że rozpoczyna procedury przetargowe i realizację najbardziej dla nas istotnego odcinka z Bolkowa do granicy w Lubawce. Dla naszego regionu jest to strategiczna decyzja, która otworzy słabo skomunikowane obszary na resztę Europy.

Roman Szełemej przypomniał, że starania o budowę odcinka Bolków-Lubawka, w których aktywny udział brał kamiennogórski samorząd, trwały kilka lat. Podkreślał kolosalne znaczenie tej trasy dla kraju i regionu. Mówił też, jak ważne jest skomunikowanie drogi S3 z miastami, w pobliżu których będzie przebiegać, między innymi z Wałbrzychem.

Mówił tu konkretnie o stworzeniu łącznika, który szybko skomunikowałby Wałbrzych z węzłem S3 „Kamienna Góra Północ”. Ma to też bardzo istotne znaczenie dla mieszkańców Kamiennej Góry, pokonujących często trasę między naszymi miastami. O takich planach mówił już wcześniej burmistrz Krzysztof Świątek. W ramach współpracy dwóch aglomeracji – wałbrzyskiej i jeleniogórskiej – planowane od dawna jest wyremontowanie drogi Jelenia Góra – Kamienna Góra – Wałbrzych.

fot. conadrogach.pl

Share

Zobacz inne

Leave a Comment