Nowe Muzeum Tajemnic i Eksploracji w Kamiennej Górze. Wkrótce otwarcie!

W Kamiennej Górze rusza nowe muzeum, które pokaże historię regionu w niezwykły sposób. To atrakcja dla tych, którzy lubią odkrywać tajemnice i przygody. Wystawa zaprezentuje eksponaty z różnych zakątków świata, niezwykłe i rzadkie. Będzie można je zobaczyć w jednym z pomieszczeń Sudeckiej Informacji Turystycznej przy ulicy Lubawskiej. O tym projekcie poinformowano dziś (wtorek, 27 lutego) na briefingu prasowym. Muzeum otrzymało nazwę Muzeum Tajemnic i Eksploracji i zaprasza na swoje otwarcie w długi weekend majowy.

To już ostatnia faza przygotowań do otwarcia tej atrakcji turystycznej. To właśnie tutaj, w przesiąkniętych historią murach kamienicy, otworzy się epicentrum odkryć, które będą przywoływać tajemnice polskiej eksploracji, zachęcając do udziału w podróży przez najciekawsze akcje badawcze prowadzone na Dolnym Śląsku w ciągu ostatnich 20 lat. To będzie więcej niż zwykła ekspozycja – to pełne emocji przeżycie jednych z najbardziej skomplikowanych i kosztownych działań eksploracyjnych w Polsce.

Briefing prasowy

Krzysztof Wojtas (Sudety.pro) i Łukasz Orlicki (Odkrywca-GEMO) o nowym muzeum

Muzeum Tajemnic i Eksploracji to wspólny projekt Sudety.pro i czasopisma „Odkrywca”. Obiekt będzie połączony z Sudecką Informacją Turystyczną. Będą to aż trzy sale tematyczne: pierwsza to akcje prowadzone na Dolnym Śląsku, druga obejmuje tematyką całą Polskę, natomiast trzecia to podróż po najbardziej kontrowersyjnych teoriach krążących w środowiskach eksploracyjno-poszukiwawczych.

– Muzeum Tajemnic i Eksploracji w Kamiennej Górze ma prezentować najciekawsze i najsłynniejsze tajemnice historii, związane z terenem Polski oraz kulisy i szczegóły odkrywania tych tajemnic. Rozpoczynamy stałą wystawą pokazującą efekty prowadzonych od 20 lat badań, eksploracji i poszukiwań związanych głównie z Dolnym Śląskiem i II wojną światową. A są to tajemnice i legendy, które budziły i budzą olbrzymie emocje: Szczelina Jeleniogórska, Złoto Wrocławia, Złoty pociąg, opowieść pułkownika von Schrecka czy zagadka podziemnych nazistowskich fabryk umieszczanych w wykutych w skale sztolniach. Zaprezentujemy szczegóły odkrywania celu budowy „Riese” i kulisy pokonywania jednej z wysadzonych sztolni w Górach Sowich. Zaprezentowane zostaną również nigdy niepublikowane materiały dotyczące odkryć i eksploracji w najbardziej tajemniczych zamkach Dolnego Śląska: Grodno, Gryf i Grodziec. Jednak Dolny Śląsk to nie wszystko. Odwiedzając muzeum, będzie można poznać szczegóły poszukiwań jedynego eksplorowanego pochówku wielkich mistrzów zakonów rycerskich – odkrycia krypty wielkich mistrzów krzyżackich w Kwidzynie, kulisy odnalezienia miejsca powojennej zbrodni w Operacji Lawina, a nawet dowiedzieć się kim tak naprawdę był agent J-23. Jednocześnie muzeum będzie nie tylko prezentować szczegóły tych historii, ale również i kulisy ich odkrywania: sprzęt, dokumenty, metody pracy i przygodę, jaka towarzyszy eksploracji. Będzie to podróż do prawdziwego świata tajemnic – opowiada Łukasz Orlicki, kierujący działem badawczym miesięcznika Odkrywca – GEMO.

W muzeum zobaczymy m.in. oryginalną maszynę, która była świadkiem tajemnic i stała się narzędziem tworzenia legendarnych opowieści o Szczelinie Jeleniogórskiej. Znajdziemy tu również eksponaty, które stanowiły elementy śledztwa w sprawie „operacji Lawina”, przedmioty wydobyte z wnętrza „Riese”, oryginalny sprzęt wykorzystany do poszukiwań II wojennych tajemnic czy nieznane dokumenty wydobyte z rosyjskich archiwów. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną m.in. pełne spisy i lokalizacje podziemnych fabryk budowanych na Dolnym Śląsku przez nazistów i zdjęcia z ich wnętrza.

– Bardzo się cieszę, że firma Sudety.pro, której jestem właścicielem, wspólnie z czasopismem „Odkrywca” tworzy atrakcję turystyczną w Kamiennej Górze. Można powiedzieć, że wychowałem się na tym czasopiśmie, a jego autorzy kształtowali we mnie pasję do historii i badań, dlatego zaszczytem dla mnie jest fakt, że dziś tworzymy coś wspólnie, przyczyniając się do rozszerzania oferty turystycznej Kamiennej Góry – mówi Krzysztof Wojtas.

Muzeum planuje rozpocząć swą działalność w długi majowy weekend, a więc już niebawem będzie wyjątkowa okazja, aby zgłębić historię regionu i odkryć tajemnice eksploracji.

Share

Zobacz inne