Metamorfoza łazienki – jak odnowić łazienkę bez remontu?

Wydaje Ci się, że jej czegoś brakuje, że to to dobry moment na zmiany, ale jednak chciałbyś uniknąć kosztownych i długich remontów. Wygląd łazienki możemy zmienić bez kucia płytek ceramicznych, przestawiania sanitariatów i nowej podłogi. Jej metamorfoza może być zdecydowanie tańsza, krótsza, szybsza i…czystsza. Wnętrze potrzebuje nowego koloru, dekoracji, odświeżenia, mocniejszego akcentu lub po prostu wymiany jednego elementu na inny. Czasem niewielkie zmiany skutkują wielkim efektem. Jak nadać łazience nowego, innego charakteru bez remontu?

Zmień kolor płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne to najlepsze rozwiązanie do łazienki zarówno do pokrycia ścian, jak również podłóg. Cechują się trwałością, odpornością na wodę i wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu wyróżniają się długą żywotnością. Zmieniają się jednak trendy, a więc wraz z upływem czasu konkretny wzór płytek przestaje być modny. Jeżeli płytki ceramiczne są jeszcze w dobrym stanie, nie musisz się ich pozbywać, wystarczy, że pomalujesz je na inny kolor. Dobrym wyborem będą odcienie szarości, ale też delikatne pastele. Przy farbie o bardzo dobrym kryciu można nawet pomalować płytki na sterylną biel, która tworzy idealne tło dla innych barw. Możemy pomalować praktycznie każdy rodzaj płytek, również terakotę.

Wanna w nowej odsłonie

W Twojej łazience jest wanna? W takim razie możemy ją uczynić centralnym elementem całej aranżacji. Istnieje wiele sposobów na obudowę wanny. Jednym z nich są płytki ceramiczne, które świetnie sprawdzają się w odświeżaniu i szybkiej metamorfozie strefy kąpielowej. W klimatycznych, retro wnętrzach świetnie prezentować się będzie terakota patchworkowa. Można też obudować wannę z wykorzystaniem gotowych paneli, które w większości przypadków są w białym kolorze. Alternatywą są panele z zamykanymi szafkami zapewniające dodatkowe miejsce do przechowywania. One dostępne są w szerokiej palecie kolorów i wzorów, np. w kolorze naturalnego drewna czy też połyskującej szarości i czerni.

Eksperymentuj z dodatkami

Najszybszą metamorfozę łazienki przeprowadzimy, wymieniając akcesoria łazienkowe i dodatki. Wystarczy zielone dekoracje zastąpić fioletowymi lub czarne złotymi, aby wnętrze nabrało zupełnie innego wyglądu i stylu. Najwięcej możliwości mamy w łazienkach, w których ściany pokryte są białymi, beżowymi lub szarymi płytkami ceramicznymi. W niektórych przypadkach dobrym patentem będzie uporządkowanie kosmetyków na półkach, segregując je i umieszczając w wiklinowych koszykach, drewnianych skrzynkach lub plastikowych kolorowych pojemnikach. Może nad umywalką niech zawiśnie nowe lustro, np. w ozdobnej, rzeźbionej ramie? Zadbaj o spójność aranżacji, decydując się na ręczniki w jednym kolorze i wzorze, które będą współgrały z dywanikiem na podłodze.

Postaw na nowy element

Jedna rzecz może zmienić wszystko, musi mieć tylko modny charakter. Nie musisz pozbywać się niczego ze swojej łazienki, a po prostu dodać coś więcej. W strefie kąpielowej mogą być to świeczki w szklanych naczyniach. Obok umywalki może stanąć wazon z florystyczną dekoracją lub wiklinowa osłonka, z której dumnie wyrasta zielona roślina. Jeżeli Twoja łazienka ma duży metraż, przyda się dodatkowy mebel, np. tapicerowana pufa czy szklany stolik.

Aby odnowić łazienkę, nie potrzebujemy zawsze kosztownych i dużych remontów z kuciem płytek ceramicznych. Czasem wystarczą niewielkie zmiany, wymiana dodatków, nowy element dekoracyjny czy też inny kolor płytek uzyskany poprzez pomalowanie ich farbą.

Zobacz inne

Leave a Comment