Mauzoleum Piastów Śląskich z oświetleniem i wystawą multimedialną

W każdym roku do krzeszowskiego opactwa przybywa tysiące pielgrzymów i turystów, które odkrywają nasz pocysterski kompleks klasztorny. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków zewnętrznych. Dzięki funduszom Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie Działań Muzealnych w bieżącym roku została przeprowadzona modernizacja wystawy w Mauzoleum Piastów świdnicko – jaworskich.

Zgodnie z umową podpisaną 18 czerwca całkowity koszt zadania wyniósł 74 000 zł. Wysokość dofinansowania to 59 000 zł. W ramach zadania został wykonany m.in. system oświetleniowy, podkreślający najważniejsze zabytki umieszczone w Mauzoleum Piastów (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków czy nagrania audio oraz wideo – umieszczone w infokioskach w ramach wystawy. Wystawa została otwarta w Noc Wszystkich Świętych.

Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu, znajdującym się za ołtarzem głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment