Jelenia Góra nie jest wolna od smogu. Gęsta zawiesina zanieczyszczeń często widoczna jest nad miastem. Jej skład nie napawa optymizmem – to szkodliwe na zdrowia cząsteczki, z których część bywa nawet rakotwórcza. Smog jest skutkiem, między innymi, będących w użyciu wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych — starych i mało wydajnych. Czy pompy ciepła w Jeleniej Górze są szansą na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie, komfortu mieszkańców?
Jak działa pompa ciepła?
Czym w ogóle jest pompa ciepła i jak działa to urządzenie? Warto wiedzieć, że istnieją trzy typy pomp ciepła. Choć każde z tych urządzeń ogrzewa budynek na podobnej zasadzie, różnią się między sobą źródłem pobieranej do ogrzewania energii. Dwa najbardziej powszechne typy to:
- Pompa ciepła typu grunt-woda
Ten typ urządzenia energię pobiera spod gruntu. Na głębokości poniżej dwóch metrów panuje dodatnia temperatura, która podlega tylko niewielkim wahaniom i to właśnie ten fakt wykorzystuje gruntowa pompa ciepła. Pobiera ciepło za pomocą wymienników ciepła i transportuje do instalacji grzewczej w budynku, np. do kaloryferów czy instalacji ogrzewania podłogowego. Odzyskiwanie ciepła spod ziemi możliwe jest tutaj dzięki bardzo głębokim odwiertom (wymienniki pionowe) lub wykorzystaniu większej powierzchni działki na mniejszej głębokości (wymienniki poziome).
- Pompa ciepła typu powietrze-woda — tutaj ciepło pobierane jest nie spod ziemi, ale prosto z powietrza. Powietrze wtłaczane jest do instalacji pompy ciepła przez specjalną jednostkę zewnętrzną z wentylatorem. Pozostały proces przetwarzania ciepła na energię grzewczą jest podobny.
Na stronie https://nowatermia.pl/ zapoznać można się ze szczegółowymi opisami zarówno gruntowych, jak i powietrznych pomp ciepła. Trzeci typ pompy ciepła to woda-woda, który do poboru energii cieplnej wykorzystuje wodę, w której podobnie jak pod gruntem, na odpowiedniej głębokości panuje zawsze stała i dodatnia temperatura. Ten typ pompy ciepła instaluje się zwykle, kiedy budynek stoi w bliskości jeziora, stawu czy studni głębinowej o odpowiednich parametrach.
Pompa ciepła a jakość powietrza
Jako, że pompy ciepła pobierają energię z powietrza, gruntu czy wody, a zamiana energii cieplnej na energię grzewczą odbywa się za pomocą reakcji termodynamicznych, to w przeciwieństwie do urządzeń, które generują ciepło dzięki spalaniu, pompy ciepła nie powodują emisji do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Nie ma tutaj mowy o dymie, popiele, a nawet o zbyt głośnym emitowaniu dźwięków przez pompę ciepła — nowoczesne modele spełniają bardzo wysokie normy, które pozwalają na nazwanie ich urządzeniami w pełni ekologicznymi. Wracając do emisji szkodliwych substancji, warto zwrócić uwagę na to, że pompa ciepła może być alternatywą dla urządzeń, z których korzystanie stwarza duże ryzyko zaczadzenia. Czad to inaczej tlenek węgla, bardzo silnie trujący gaz, którego wdychanie może doprowadzić do śmierci. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania oleju, gazu, węgla, drewno czy ropy naftowej. Gaz ten jest bezwonny i nie ma barwy, jest lżejszy od powietrza dlatego bardzo trudno rozpoznać jego utlenianie się. W przypadku pompy ciepła niebezpieczeństwo ulatniania się czadu jest absolutnie wykluczone, ponieważ nie zachodzi tutaj proces spalania.
Gdzie znaleźć instalatora pompy ciepła?
Szukając fachowca, który pomoże w instalacji pompy ciepła, warto zdać się na takiego eksperta, który posiada już doświadczenie w tego typu instalacjach. Dobrze więc polegać na sprawdzonych źródłach, takich jak lista instalatorów na stronie Nowatermia.pl. Oczywiście montaż pompy ciepła uzależniony jest od konkretnej pompy ciepła — parametrów mocy dostosowanej do danego budynku, ale przede wszystkim od typu pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła zamontowana może być nawet w 3 dni, natomiast montaż gruntowej pompy ciepła to konieczność wykonania poziomych lub pionowych wymienników ciepła, co wydłuża czas inwestycji. Niemniej, korzyści płynące z tych nowoczesnych instalacji są warte tego oczekiwania.
Lepsza jakość powietrza to obecnie priorytet, nie tylko w Jeleniej Górze, ale na terenie całego Dolnego Śląska. Zdecydowanie warto zainteresować się sposobami na to, by zminimalizować ilość smogu i zapewnić sobie zdrowe życie. Pompy ciepła do ogrzewania domu mogą być pomocne w tych zmianach na lepsze.