Kredyt denominowany a indeksowany – podobieństwa i różnice

W świecie finansów istnieje wiele pojęć, których zrozumienie jest trudne, ale jakie warto znać, żeby świadomiej poruszać się w tym obszarze. Dotyczy to szczególnie kredytów denominowanych i indeksowanych. Co to takiego? Jaka jest między nimi różnica?

Czym jest kredyt denominowany?

Kredyt denominowany to po prostu kredyt złotowy. Jego wysokość zawarta jest w umowie. Oblicza się ją na podstawie kursu kupna waluty, jaki obowiązuje w dniu jej podpisania. Środki mogą więc pochodzić z przewalutowania, na przykład franka szwajcarskiego na złotówki. Ile więc wynosi saldo, gdy decydujemy się na umowę kredytu denominowanego? To równowartość kwoty kredytu wyrażonej w złotówkach, ale już po przeliczeniu na obcą walutę. Widać to w umowie, gdzie widnieje taka kwota w obcej walucie. To oznacza, że klient tak naprawdę nie wie, na ile może liczyć pieniędzy po tej operacji.

Czym jest kredyt indeksowany?

Wiemy już, czym jest kredyt denominowany, więc teraz dowiedzmy się, czym jest kredyt indeksowany. To kredyt walutowy różniący się od poprzedniego w sposób znaczący, ponieważ klient zna jego wysokość przyznawanej kwoty w złotym. Otrzymuje go właśnie w tej walucie i w niej go spłaca. Nie istnieje więc tu niebezpieczeństwo, iż zabraknie środków na cel, na który został zaciągnięty kredyt (np. budowa domu). To, jaka jest wysokość raty i całkowita kwoty do spłaty uzależnione jest od kursu waluty, jaka została określona w umowie przez cały okres kredytowania.

Kredyt indeksowany i denominowany – jaka jest między nimi najważniejsza różnica?

Mając już tę podstawową wiedzę na temat obu rodzajów kredytu, można określić najważniejszą różnicę między nimi. Dotyczy ona tego, w jakiej walucie zdefiniowane jest zobowiązanie w umowie, a jakiej zostanie ono wypłacone. Oczywiście w obu przypadkach to na kredytobiorcy spoczywa ryzyko kursowe.

Jak się przejawia w obu przypadkach? Jeśli mowa o kredycie indeksowanym to ryzyko odnosi się przede wszystkim do wysokości zobowiązania. Może być ono wyższe, niż zakładaliśmy. Tak się stanie, jak kurs walutowy wzrośnie. Jeśli zaś decydujemy się na kredyt denominowany, to istnieje tutaj ryzyko, które występuje praktycznie już na samym początku. A mianowicie decyduje o tym niekorzystna zmiana kursu walutowego, przez co można otrzymać niższą sumę finansowania, niż o tę, o którą zabiegliśmy. Więcej na temat różnic pomiędzy kredytem denominowanym, a indeksowanym przeczytasz na blogu kancelarii Eurolege: https://www.eurolege.pl/kredyt-denominowany-a-indeksowany/

Darmowa konsultacja w sprawie frankowej

Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej konsultacji w sprawie frankowej, to wejdź na stronę Kancelarii Eurolege i wyślij zgłoszenie. Konsultant oddzwoni do Ciebie i ustali jak kancelaria może Ci pomóc.

Link do formularza: www.eurolege.pl/oferta/internet

Artykuł sponsorowany

Share

Zobacz inne