Konserwacja zabytkowych organów Michała Englera

Przypominamy, że na przełomie września i października 2019 roku w krzeszowskiej Bazylice Mniejszej ruszy kolejny etap prac konserwatorskich zabytkowych organów Michała Englera. Prace zostaną rozpoczęte po zakończeniu corocznych Letnich Koncertów Organowych „Muzyka Dawnych Mistrzów”. Konserwacja będzie możliwa dzięki uzyskanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona zabytków, o czym informowaliśmy wcześniej.

W listopadzie ubiegłego roku zakończono II etap prac konserwatorskich, który wykonała niemiecka firma. Zakres prac remontowych obejmował: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawa wentyli, wymiana uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja traktury. Montaż, intonacja i strojenie sekcji.

Zabytkowe organy Michała Englera znajdujące się w bazylice to unikatowy instrument, w którym zostało zachowanych aż 95% oryginalnych części.

Share

Zobacz również

Leave a Reply