Konserwacja obrazów w Pawilonie na wodzie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach budżetu na 2018 rok udzielił Diecezji Legnickiej dotacji w wysokości 175.000,00 zł przeznaczonej na pokrycie kosztów zadania pn. Krzeszów, pawilon opata (pawilon na wodzie): konserwacja i restauracja wieloformatowych obrazów olejnych J.W. Neunhertza na sklepieniu – etap IV.

Całkowity koszt realizacji zadania to 179.088,00 zł. Dofinansowanie jest realizowane w ramach Programu Ochrona Zabytków.

Malowidła Georga Neunhertza znajdujące się w Pawilonie na wodzie odnoszą się do Starego Testamentu i są związane treściowo z wodą.

Pawilon zbudowany jest na rzucie ośmiokąta foremnego. Ze względu na właściwości lecznicze wody w stawie pawilon służył także za kąpielisko.
Doprowadzający wodę potok został wówczas przemianowany na biblijny Cedron.

Od 2008 roku Pawilon na wodzie jest obiektem Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmana.
W XIX w. Betlejem stało się popularnym celem wycieczek z Krzeszowa. Wtedy to powstała gospoda (dzisiejszy prywatny pensjonat “Betlejem”).

W okolicznym lesie znajduje się część stacji Kalwarii Krzeszowskiej.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Konserwacja obrazów w Pawilonie na wodzie”

  1. […] w kościele św. Józefa Zakończono II etap prac konserwatorskich organów Michała Englera Konserwacja obrazów w Pawilonie na wodzie Uszkodzony dach Kościoła pw. Św. Józefa w […]

Leave a Comment