Koncert z okazji obchodów 300-lecia konsekracji Kościoła Łaski

W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbył się koncert z okazji obchodów 300-lecia konsekracji świątyni.

W uroczystościach wzięli udział: mieszkańcy, goście z niemieckiego Wolfenbüttel, duchowni katoliccy i ewangeliccy oraz samorządowcy.

Przypominamy, że poświęcenie kościoła odbyło się 8 października 1720 roku. Wznoszenie świątyni, które trwało ponad 10 lat rozpoczęto 5 czerwca 1709 roku.

W ramach głównych uroczystości, które miały miejsce 10 października br. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz wspomniany koncert jubileuszowy w wykonaniu:

Elżbieta Cabała – sopran
Rafał Żurakowski – tenor
Wiktoria Szymajda – fortepian
Słowo o muzyce prowadził Bartosz Żurakowski.

Przed koncertem uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę przedstawiającą historię kościoła.

Organizatorami wydarzenia byli: parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze oraz miasto Kamienna Góra.

Przypominamy również, że do Kamiennej Góry powróciło kilkanaście elementów z oryginalnego wyposażenie 300-letniego Kościoła Łaski, które po wojnie zostały wywiezione do warszawskiej katedry polowej Wojska Polskiego. Już kilka lat wcześniej proboszcz parafii ksiądz Piotr Smoliński podjął starania, aby odzyskać cokolwiek z oryginalnych elementów wystroju kościoła. Dzięki zaangażowaniu kamiennogórzan do świątyni powróciły m.in. rzeźby aniołów, płaskorzeźby cechów oraz herby Kamiennej Góry (zdjęcia w galerii).

Share

Zobacz inne

Leave a Comment