Koncert “W rytmach latynoamerykańskich”

Dnia 2 lutego 2018 roku o godz. 19:00 w PWSZ (ul. Zamkowa 4, Wałbrzych) odbędzie się koncert „W rytmach latynoamerykańskich”.

W koncercie zatytułowanym “W rytmach latynoamerykańskich” Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Mariusz Smolij. Dyrygent na co dzień prowadzi Acadiana Symphony Orchestra w Lafayette w USA. Dyrygował na pięciu kontynentach, pracował z ponad setką orkiestr. Często dyryguje w Polsce, tutaj także zdobywa nagrody, jak chociażby Fryderyka w 2015 roku za nagranie dla NAXOS płyty z twórczością Grażyny Bacewicz.

Anna Maria Miernik‏ ‏jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 2013. Kształciła się także pod okiem prof. Sławomira Zubrzyckiego, konstruktora jedynej na świecie violi organista o walorach koncertowych – instrumentu projektu Leonardo da Vinci. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, m. in. prof. Paulem Badurą-Skodą, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Diną Yoffe. Koncertuje na całym świecie – grała do tej pory w 31 krajach, nagrywa płyty, promuje muzykę polską.

W programie koncertu znajdą się:
G. Gershwin – Uwertura kubańska
M. Ravel – Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę
A. Piazzolla – Tres Movimientos Tanguisticos Portenos
A. Ginastera – Malambo
A. Marguez – Danzon no. 2

Uwertura kubańska George`a Gershwina powstała podczas pobytu kompozytora w Hawanie. Zainspirowany tamtejszymi instrumentami i folklorem przystąpił do tworzenia Rumby. Miała ona charakter uwertury symfonicznej, dlatego zaczęto ją nazywać Uwerturą kubańską. Utwór został zaprezentowany podczas pierwszego koncertu, który był całkowicie poświęcony muzyce Gershiwna. To ważne dla George’a wydarzenie miało miejsce w Lewisohn Stadium 16 sierpnia 1932 roku. Wówczas na widowni zebrało się ok. 20 000 osób.

Więcej informacji Filharmonia Sudecka tel. 74 842 28 93.Share

Zobacz inne

Leave a Comment