Kaplica św. Anny w Chełmsku Śląskim

Prezentujemy kolejne warte uwagi miejsce w naszym regionie. Przypominamy, że aktualizowana galeria znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Tym razem kilka ujęć Kaplicy św. Anny znajdującej się w lesie nieopodal Chełmska Śląskiego.

Historia kaplicy w dużej mierze związana jest z klasztorem w Krzeszowie, kiedy to klasztor propagował kult św. Anny.

Pierwsza kapliczka powstała w 1699 roku. Obecna kaplica pochodzi z 1722 roku, z zachowanym prezbiterium z 1785 roku, została zbudowana w stylu barokowym i była kilka razy remontowana, swój ostateczny kształt przybrała w 1890 roku. Zaprojektował ją M. Jentsch, architekt pochodzący z Jawiszowa.

Kaplica została najprawdopodobniej zniszczona lub opuszczona podczas wojny trzydziestoletniej. Do 1810 roku należała do cystersów z Krzeszowa.

Nieistniejący od 1945 roku ołtarz główny świątyni wykonał pracujący dla krzeszowskiego opactwa Joseph Anton Lachel. Po II wojnie światowej kaplica została całkowicie ograbiona i poważnie zdewastowana. Dzięki staraniom ks. Władysława Sługockiego – kapelana sióstr benedyktynek z Krzeszowa i zaangażowaniu wiernych z Chełmska Śląskiego, Olszyn oraz okolic, od 1986 roku kaplicę stopniowo odbudowywano. W niedzielę 5 lipca 1998 roku podczas uroczystej liturgii bp Tadeusz Rybak dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy.

Na zewnątrz obiektu stoi kaplica Matki Boskiej Bolesnej z 1818 roku. Naprzeciw kaplicy znajduje się domek pustelnika z 1818 roku. Cały teren otoczony jest stacjami Drogi Krzyżowej.

Obecnie mieszkańcy Chełmska Śląskiego i okolic własnymi środkami finansowymi próbują wyremontować wnętrze świątyni.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment