Kamiennogórski Nepomucen zabrany do renowacji

W dniu 13 lutego 2020 roku kamiennogórski Nepomucen został przetransportowany do renowacji.

Przypominamy, że Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Kamiennogórskiej Maszkaron od lat próbowało odrestaurować i usadowić pomnik św. Jana Nepomucena przy moście na rzece Bóbr, przy ul. Papieża Jana Pawła II w Kamiennej Górze. Do dzisiaj pomnik znajdował się na placu przykościelnym Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w piśmie z dnia 15 lutego ubiegłego roku stwierdził, że nie widzi przeciwwskazań do zmiany miejsca posadowienia rzeźby. Pismem z dnia 6 marca ubiegłego roku proboszcz ks. prałat Edward Bigos otrzymał zgodę od biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego na przekazanie pomnika Gminie Miejskiej Kamienna Góra.
Podczas XIV Sesji Rady Miasta Kamienna Góra radni, wszystkimi głosami za, wyrazili zgodę na nieodpłatne przyjęcie od Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła zabytku ruchomego w postaci pomnika św. Jana Nepomucena. Koszty renowacji zabytku, zgodnie z kosztorysem wykonanym przez konserwatora dzieł sztuki, wyniosą 22 tys. złotych.

Przypominamy, że w 2017 roku przeniesienia pomnika św. Jana Nepomucena dokonano w Czadrowie. Kamienny barokowy Jan Nepomucen był usytuowany na skarpie przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Obiekt z biegiem lat popadł w ruinę, a jego niebezpieczne pochylenie groziło przewróceniem. Stowarzyszenie Brama Czadrowska (pod kierownictwem prezesa Artura Kubieńca) w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Urzędem Gminy w Kamiennej Górze oraz właścicielem terenu, na którym był usytuowany, ustaliło nową lokalizację pomnika.
Nowa lokalizacja tego opiekuna chroniącego przed żywiołami wodnymi mieści się przy drodze powiatowej nr 3468D, nieopodal mostu na rzece Zadrna, w kierunku Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Pomnik otrzymał również oświetlenie.
Cały proces renowacji był prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment