Jakie narty na stok? Doradzamy początkującym

Pierwszy krok bywa najtrudniejszy. W przypadku nauki narciarstwa dotyczy on wyboru odpowiedniego sprzętu, a w szczególności nart. Nie wiesz, jakie najważniejsze wytyczne i wskazówki brać pod uwagę przy ich wyborze? Spieszymy z pomocą!

Podstawowy dobór nart

Wybierając się na stok, musisz pamiętać o dwóch aspektach dotyczących sprzętu: musi być on sprawny technicznie i odpowiednio dopasowany. Jego rolą jest zapewnienie Ci bezpiecznej jazdy, z której po trudnych początkowych lekcjach będziesz czerpać prawdziwą przyjemność. Możesz więc odłożyć designerski wygląd i kolosalną cenę na bok. Dużo ważniejszymi parametrami przy wyborze nart będą:

  • umiejętności,
  • długość,
  • szerokość,
  • promień skrętu.

Umiejętności a dobór nart

Odwiedzając sklep sportowy https://sportano.pl/narciarstwo/narty/narty-meskie, w opisie poszczególnych nart możesz znaleźć informacje o tym, dla kogo są przeznaczone. Sprzedawca może kierować swoje produkty dla początkujących, średniozaawansowanych czy zaawansowanych narciarzy. Częstym problemem u osób początkujących jest pomijanie tej informacji lub zakup nart przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych narciarzy, z myślą o tym, by w przyszłości nie musieć szybko wymieniać ich na nowy model. Dlaczego nie warto tak robić?

Narty dla początkujących różnią się od tych dla osób zaawansowanych wieloma parametrami – w tym miękkością i elastycznością. Twardsze narty na stopach osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem zimowym, nie dają takiej łatwości w operowaniu, co z kolei przekłada się na gorszy komfort jazdy. Osobom takim polecane są narty dla początkujących lub uniwersalne modele, które sprawdzą się zarówno u debiutantów, jak i osób zaawansowanych.

Długość nart

Przy doborze odpowiedniej długości nart będzie liczyć się Twój wzrost i waga. Wyższy wzrost czy większa waga powinny przekładać się na większą długość nart.  Jako osoba początkująca będziesz czuć się stabilniej, jeśli sięgniesz po nieco krótsze narty. Dzięki nim będziesz mógł w prostszy sposób kontrolować swoje ruchy podczas skręcania.

Narty te mogą więc być o 15-20 cm krótsze od Twojego wzrostu. Kiedy poczujesz się już pewniej, a Twoje umiejętności znacznie wzrosną, możesz skorzystać ze specjalnych tabel, które uwzględniają parametry wzrostu i wagi.

Szerokość nart

Z reguły im węższe narty, tym większa łatwość manewrowania. Zwężenie w części środkowej sprawia, że po postawieniu nart na krawędzi, niejako samodzielnie wykonują ona skręt. Jednak na początku Twojej przygody z tym sportem zimowym odpowiedniejsze mogą okazać się nieco szersze narty. Dzięki temu zyskujesz większą przyczepność do podłoża, a co za tym idzie, lepszą stabilność, która na pierwszych lekcjach jest na wagę złota.

Każda narta składa się z trzech najważniejszych części: dziobu, talii i piętki. Część środkowa, czyli talia, w sprzęcie dla początkujących powinna mieć szerokość 70-85 mm. Producenci w opisach podają w milimetrach trzy wartości. Są to szerokości poszczególnych części nart: dziobu, talii i piętki.

Promień skrętu

Kolejny parametr dotyczy promienia skrętu. Producenci również podają go przy każdym modelu. Czym on tak właściwie jest? Każda z nart ma krawędź w kształcie łuku, który może osiągać różne wartości promienia – od 10 do 20 metrów. Promień skrętu mówi nam o tym, jaki okrąg będzie wyznaczony, jeśli przedłużymy linię krawędzi narty. Parametr ten jest ważny, by móc określić możliwości konkretnego modelu.

Wyższy promień skrętu zapewnia większą stabilność, za którą idzie lepsza kontrola i płynność. To właśnie dlatego osobom początkującym polecane są modele z wyższym promieniem skrętu określanym również „profilem wzdłużnym narty”. Warto jednak zaznaczyć, że konkretna wartość promienia skrętu nie oznacza, że możemy wykonywać zakręty tylko pod tym kątem.

Poznanie wszystkich wymienionych wyżej parametrów pozwoli Ci podjąć w pełni świadomą decyzję. Kluczem satysfakcjonujących zakupów jest zwracanie uwagi na informacje podane przez producenta. To właśnie tam znajdziemy wszystkie te parametry: długość, szerokość, promień skrętu i poziom zaawansowania klienta, do którego kierowany jest dany produkt.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment