Jak często kalibrować alkomat?

Jazda autem pod wpływem alkoholu jest zabroniona i surowo karana. Dlatego nigdy nie można wsiąść za kółko, nawet jeśli ma się choćby najmniejsze wątpliwości w kwestii swojej trzeźwości. Jeśli nie jest się pewnym, czy należy prowadzić samochód, kierowca powinien przebadać się alkomatem. Dziś urządzenia te są powszechnie dostępne i zakup alkomatu możliwy jest dla każdego. Trzeba jednak pamiętać, że aby alkomat wskazywał prawidłowy wynik, musi być systematycznie sprawdzany. Jak często zatem należy kalibrować alkomat?

Rodzaje alkomatów

Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Ogólnie rzecz ujmując, podzielić można je na trzy rodzaje. Mowa tu o alkomatach jednorazowych, półprzewodnikowych oraz alkomatach elektrochemicznych. Największą popularnością cieszą się alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Podkreślić jednak trzeba, że to właśnie urządzenia elektrochemiczne podają najbardziej precyzyjne wyniki pomiarów.

Wynika to z tego, że ten model alkomatu posiada wbudowany sensor elektrochemiczny, który skutecznie identyfikuje molekuły alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu wyniki pomiarów wskazywane przez alkomat elektrochemiczny są dokładne i precyzyjne. Wiedzieć jednak trzeba, że każdy alkomat wraz z upływem czasu i wraz z rosnącą liczbą wykonanych pomiarów ulega rozregulowaniu. Dlatego konieczna jest jego systematyczna kalibracja.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Jak wspomniano, aby alkomat mógł działać w sposób prawidłowy, musi być systematycznie kalibrowany. W przeciwnym razie urządzenie wskazywać będzie niedokładne i nieprawidłowe wyniki pomiarów. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać jego systematycznej kalibracji. Jak często kalibrować alkomat? W przypadku nowszych urządzeń sytuacja jest łatwiejsza. Nowe alkomaty wskazują bowiem na swoim wyświetlaczu informację o konieczności przeprowadzenia kalibracji alkomatu.

Nowe alkomaty w Polskie Centrum Kalibracjii posiadają limit pomiarów. Dzięki temu jest okazja sprawdzenie w każdej chwili, ile jeszcze pomiarów można wykonać, zanim konieczna będzie kalibracja urządzenia. Starsze modele alkomatów często jednak takiej informacji nie wyświetlają. Posiadając zatem takie urządzenie, pamiętać należy o kilku zasadach. W przypadku alkomatów elektrochemicznych ich kalibracja przeprowadzana powinna być co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Co jednak ważne, alkomatu nie można skalibrować samodzielnie. W tym celu urządzenie należy oddać do serwisu specjalizującego się w tym zakresie. Kalibracja wymaga bowiem zastosowania specjalistycznych urządzeń i narzędzi. Tego typu serwisy działają w całej Polsce. Możliwa jest zatem np. kalibracja alkomatu we Wrocławiu i w każdym innym większym mieście. Sprawdź kalibrowane alkomaty we Wrocławiu: https://polskie-centrum-kalibracji.pl/kalibracja-alkomatow-wroclaw                                                           

Profesjonalna kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu zawsze musi być przeprowadzona z wykorzystaniem wysokiej jakości sprzętu. Tylko wtedy możliwe jest stworzenie warunków najbardziej odpowiadających tym, które zachodzą podczas wydychania powietrza do urządzenia. Im dokładniejsza jest symulacja, tym lepsza będzie kalibracja urządzenia. Po jego dostosowaniu i przeprowadzeniu profesjonalnego serwisu zawsze wydaje właściwy certyfikat świadczący o tym, że urządzenie działa w sposób prawidłowy. Wskazano wcześniej, co jaki czas należy kalibrować alkomat. Wiedzieć jednak trzeba, że na prawidłowe działanie urządzenia wpływ mogą mieć różne czynniki. Przykładem może być tu choćby rodzaj sensora zamontowanego w alkomacie.

W przypadku alkomatów półprzewodnikowych sensor wymaga kalibracji co 3-6 miesięcy. Z kolei sensory w alkomatach elektrochemicznych muszą być kalibrowane, jak wspomniano, co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Kolejny czynnik mający wpływ na prawidłowość działania alkomatu to intensywność jego użytkowania. Jeśli alkomat wykorzystywany jest bardzo często, to może się okazać, że kalibracja przeprowadzona musi być częściej. Ważnym czynnikiem jest również to, w jaki sposób urządzenie jest przechowywane. Pamiętać trzeba, że alkomat nie może być narażony na działanie zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur. Dodatkowo chroniony powinien być przed wilgocią. Jeśli urządzenie będzie przechowywane w niewłaściwy sposób, to konieczna może być jego częstsza kalibracja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment