Czystość w miejscu pracy – jak wpływa na wydajność i morale pracowników?

W pracy spędzamy jedną trzecią doby, a często więcej. Miejsce pracy jest więc niejako naszym drugim domem, choć zapewne każdy z nas traktuje swoje obowiązki zawodowe w inny sposób. Wszyscy natomiast lubimy pracować w komfortowych warunkach, a takie zapewnia nie tylko nowoczesne wyposażenie biura czy warsztatu, ale także, a nawet przede wszystkim, ład i porządek na stanowisku pracy i wokół niego. Jak schludność miejsca pracy wpływa na wydajność i dobrą atmosferę?

Dlaczego w miejscu pracy powinno być czysto?

Porządek w miejscu pracy jest jednym z warunków zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, co stanowi obowiązek pracodawcy. Dotyczy to zarówno warsztatu, jak i biura, ale także zaplecza socjalnego – szatni, kuchni, pomieszczenia do spożywania posiłków i sanitariatów. Nieumyte maszyny, zakurzone meble, pełne śmieci kosze, brudne wykładziny, nieumyta kuchnia i łazienka, niewywietrzone pomieszczenia – wszystko to wpływa destrukcyjnie na personel firmy, poza tym ułatwia gromadzenie się bakterii, roztoczy i innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Zaniedbane, nieuporządkowane i brudne pomieszczenia pracownicze mogą stać się zatem przyczyną różnych dolegliwości – alergii, schorzeń wywołanych kontaktem z mikroorganizmami itp.

Czyste i zadbane otoczenie w miejscu pracy ma również duże znaczenie dla samopoczucia pracowników. Według różnych badań osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki znacznie lepiej, jest bardziej zmotywowana i efektywna, jeżeli pracuje w warunkach higienicznych. Czystość i porządek ułatwia znalezienie potrzebnego materiału, narzędzia lub dokumentu, a to zapobiega marnotrawieniu czasu. Uporządkowane miejsce pracy buduje u pracownika poczucie obowiązku i zaangażowania przy ogólnym zorganizowaniu. Ponadto jest wizytówką firmy, budując jej prestiż w oczach interesantów. Stąd prosty wniosek: ład i porządek w miejscu pracy ma wpływ na załogę firmy zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychologicznym.

Jak zapewnić ład i porządek w pracy?

Minęły czasy, kiedy do firm przyjmowano na etaty osoby sprzątające, które miały do dyspozycji zwykłe odkurzacze, mopy z hipermarketów i popularne środki czystości, dostępne w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Stosunkowo niedawno powstał u nas rynek zewnętrznych usług sprzątających. Rozwinął się on jednak tak dynamicznie, że obecnie firmy sprzątające prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej nietypowych usług i coraz atrakcyjniejszych warunków ich świadczenia. Konkurencja wśród firm sprzątających jest tak ogromna, że koniecznością stało się stawianie głównie na najwyższą jakość usług i elastyczność względem oczekiwań klienta. A jakość mogą zapewnić nowoczesne, wysokiej klasy, szeroko rozumiane maszyny czyszczące, obsługiwane przez fachowy, doskonale wyszkolony personel.

Współczesne firmy sprzątające są wyspecjalizowane względem obsługiwanych podmiotów. Wiąże się to z odmiennością sprzętu, stosowanego do sprzątania w różnych obiektach. Maszyny i urządzenia do pracy w małych firmach, biurach czy sklepach osiedlowych są inne niż te, jakich używa się w halach produkcyjnych, hipermarketach bądź dużych obiektach użyteczności publicznej. O ile do obsługi małych podmiotów wystarczą odkurzacze, szorowarki i niewielkie wózki do sprzątania, o tyle sprzątanie dużych powierzchni wymaga użycia większych urządzeń, jak maszyna do mycia podłóg – automat szorująco-zbierający, wykonujący operację mycia, szorowania, zbierania wody i osuszania podłogi w jednym przebiegu. Umożliwia to wykonywanie normalnych, codziennych czynności w obiekcie bez przerwy, co przekłada się na wymierną oszczędność. Natomiast jakość usługi jest uwarunkowana między innymi jakością sprzętu; ten najwyższej jakości – Numatic – dostępny jest na stronie euroczystosc.pl.

Niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza na początku działalności, mają opory przed zaangażowaniem firmy sprzątającej w przekonaniu, że to niepotrzebny wydatek. Tymczasem firma sprzątająca zapewnia wykonanie usługi na wysokim poziomie, przez wykwalifikowany personel, przy użyciu profesjonalnych urządzeń i środków czyszczących. Umowa z taką firmą zapewnia też systematyczność sprzątania, a umowę o długotrwałej współpracy można negocjować i uzyskać korzystne rabaty. Obecnie wynajęcie firmy sprzątającej jest już standardem, nie luksusem.

Można oczywiście sprzątać we własnym zakresie. Dotyczy to szczególnie małych firm, w których pracuje najwyżej kilka osób. Warto jednak w takiej sytuacji zainwestować w lepszy sprzęt, niekoniecznie bardzo drogi, np. odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro oraz dwuwiadrowy wózek do sprzątania z odpowiednim mopem. Tego typu urządzenia, a także profesjonalne, skoncentrowane, a w związku z tym niezwykle wydajne preparaty czyszczące można nabyć w sklepie bonus-czystosc.pl.

Share

Zobacz inne