Co to jest awizo kurierskie?

Co to jest awizo kurierskie?

Kurier może zostawić awizo, gdy nie zastał odbiorcy paczki. Jest to konieczność w pewnych sytuacjach, które zostaną opisane w poniższym tekście. Co to jest awizo kurierskie, jakie są w nim zawarte informacje i czemu służy? Podpowiadamy.

Co to jest awizo kurierskie?

Awizo to pisemne zawiadomienie o niezastaniu adresata podczas próby doręczenia paczki.

W przypadku Poczty Polskiej awizo jest kartką papieru, na której znajdują się informacje o tym, kiedy listonosz odwiedził nieobecnego adresata. Również odnotowuje on dalsze działania, które może podjąć odbiorca, by odebrać przesyłkę. Natomiast w innych firmach kurierskich awizo może być przesłane drogą mailową.

W zależności od firmy przewozowej informacje w nim zawarte mogą mieć różny charakter. Różna jest postać awiza kurierskiego – jedne to kartka papieru, a inne elektroniczna forma wiadomości e-mail.

Gdy odbiorca nie może odebrać przesyłki, awizo umożliwia mu, pozostanie na bieżąco, ze wszystkimi dalszymi działaniami, by finalnie otrzymał paczkę. Kurier często kontaktuje się telefonicznie, aby upewnić się, że awizo jest koniecznością, jednak w przypadku braku osoby upoważnionej do odebrania paczki w domu, awizo kurierskie jest jedyną opcją, którą może wybrać kurier.

Dowiedz się więcej, nadawaj tanio paczki krajowe i zagraniczne na stronie brokera kurierskiego z wieloletnim doświadczeniem https://allekurier.pl

Informacje zawarte w awizo kurierskim

Zależnie od firmy kurierskiej, awizo może różnić się pod względem grafiki i informacji zawartych w tym dokumencie. Mogą one zawierać adnotację o umieszczeniu przesyłki w jednym z punktów odbioru, do którego adresat musi udać się osobiście lub powiadomienie o następnej próbie dostarczenia paczki. Niektóre usługi oferują trzykrotne próby dostarczenia.

Poza tym awizo może zawierać godziny wizyty kuriera, numer przesyłki i dane dotyczące samego kuriera, włącznie z numerem telefonu, pod którym można się umówić na doręczenie przesyłki.

Forma, w której możesz otrzymać awizo

Jeżeli odbiorca nie zastanie doręczyciela, może otrzymać powiadomienie o nieudanej próbie dostarczenia przesyłki za pośrednictwem tradycyjnego, papierowego awiza lub za pomocą wiadomości SMS lub mailowej. Najczęstszym sposobem na wręczenie awizo jest oczywiście dokument w formie papierowej.

Jednak wraz z upływem czasu i postępem technologii, coraz częściej wybierana jest opcja wysłania maila, ponieważ przede wszystkim jest to bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze i szybsze. Przeważnie podczas wysłania maila, wysyłana jest też automatycznie wiadomość SMS, która informuje klienta o wiadomości e-mail oraz otrzymaniu awiza. Wiadomość zawiera numer paczki oraz informacje dotyczące sposobów sfinalizowania usługi, takich jak kontakt z kurierem, oczekiwanie na dostawę następnego dnia lub dane adresu punktu odbioru.

Co zrobić, aby uniknąć awizo kurierskiego?

Najprostszym rozwiązaniem na to, aby nie spotkać się z awizem kurierskim, będzie wybranie innej opcji wysyłki zamówienia. Wyjątkowo wygodny i bezpieczny jest Paczkomat® – szczególnie w sytuacji, gdy dużo pracujemy lub planujemy wyjazd. Z automatu paczkę odebrać może za nas znajomy, członek rodziny czy nawet sąsiad. Dodatkowo urządzenia InPost czynne są całą dobę, dlatego możemy podjechać do nich po pracy o każdej porze dnia i nocy i wtedy bez problemu odebrać przesyłkę. Ponadto za niewielką opłatą w aplikacji InPost można wygodnie i szybko przedłużyć czas pobytu paczki w automacie i zyskać dodatkowe 24 h na jej odbiór.

W momencie, gdy coś nam wypadnie, a wiemy, że oczekujemy na kuriera, możemy poinformować go, że nie będzie nas w domu i w tym momencie wybrać opcję automatu Paczkomat® lub wybrać pobliski punkt, do którego kurier doręczy paczkę. Bardzo ważna jest komunikacja z kurierem, ponieważ może ona zaoszczędzić zbędnych nerwów, a pracownikowi firmy kurierskie sporo czasu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment