50. rocznica tragedii w Białym Jarze

Dnia 20 marca 2018 roku przypada 50. rocznica największej tragedii lawinowej w Polsce.

Przypominamy, iż 20 marca 1968 roku w Białym Jarze (Karpacz) na skutek zejścia lawiny zginęło 19 osób. Do dnia dzisiejszego jest to największa tragedia lawinowa na obszarze Polski. Lawina miała ponad 700 m długości, około 80 metrów szerokości, a jej czoło było wysokie na 20-25 m. Wśród ofiar było 13 Rosjan, 4 Niemców z NRD oraz dwóch Polaków. Pięć innych osób objętych lawiną zdołało się uratować.

22 marca 2008 roku zeszła kolejna lawina wywołana przez przejeżdżającego snowboardzistę. Była to największa lawina od 40 lat, czyli od tragedii z 1968 roku. Czoło lawiny miało od 15 do 20 m wysokości, a długość ponad 800 m. Akcja ratunkowa i poszukiwawcza trwała niemal dobę. Zwłoki 26-letniego snowboardzisty znaleziono na głębokości 3 metrów pod powierzchnią czoła lawiny.

Biały Jar w Karpaczu jest jednym z miejsc, w którym pokrywa śnieżna utrzymuje się najdłużej w Karkonoszach. Zimą ze względu na zagrożenie lawinowe szlaki turystyczne prowadzące przez Biały Jar są zamknięte.

Zagłębienie Biały Jar powstało w wyniku zalegania przez długi czas zlodowaciałej pokrywy śnieżnej. Od górnej krawędzi jaru na wysokości około 1350 metrów rozchodzą się w dół głębokie bruzdy szczelinowe, odsłaniające jasną zwietrzelinę granitową, od której jasnoszarej barwy wywodzi się nazwa jaru. Zbocza Białego Jaru porośnięte są kosodrzewiną. W Białym Jarze swoje źródło ma Złoty Potok.

Zapraszamy do poniższego reportażu wideo.

Autor: Jacek Zych – Dziennik WałbrzychShare

Zobacz inne

Leave a Comment