10 składników rachunków za prąd, które warto znać

10 składników rachunków za prąd, które warto znać

Rachunki za prąd wydają Ci się skomplikowane? Wcale nie muszą! To prawda, że dystrybucja i sprzedaż energii to proces wieloetapowy, a na wysokość rachunku składa się nie tylko koszt zużytej energii, ale również mnóstwo opłat dodatkowych. Mimo to możesz dość łatwo rozszyfrować, za co płacisz oraz z czego wynika dana wysokość opłat. Dowiedz się, jak czytać rachunek za prąd!

Dostawca a sprzedawca prądu – czym się różnią i jaki mają wpływ na rachunek?

Dostawca i sprzedawca prądu często bywają ze sobą utożsamiani. Tymczasem oba te podmioty odpowiadają za inne kwestie.

Dostawca energii elektrycznej zarządza siecią elektroenergetyczną na konkretnym obszarze i odpowiada za przesył energii elektrycznej. Sprzedawca z kolei niejako pośredniczy pomiędzy dostawcą a odbiorcą – rozlicza on klientów ze zużytej energii.

Rozróżnienie tych dwóch podmiotów ma kluczowe znacznie dla tego, jak wygląda Twój rachunek, a nawet ile rachunków otrzymujesz. Jeżeli podpisałeś wyłącznie umowę sprzedaży, będziesz otrzymywać dwa rachunki – pierwsze od sprzedawcy, a drugi od dystrybutora. Wszystkie opłaty na jednej fakturze znajdą się tylko wtedy, jeśli obowiązuje Cię umowa kompleksowa, którą możesz podpisać z wybranym przez siebie sprzedawcą. Coraz więcej tych podmiotów decyduje się na porozumienie z dystrybutorami i może zaproponować swoim klientom taką opcję. Jest to możliwe np. w E.ON Polska. To bardzo wygodna opcja, która pomoże Ci lepiej zarządzać rachunkami.

Co składa się na rachunek za prąd przy umowie kompleksowej?

Na każdym rachunku za prąd znajdziesz dane dotyczące stron oraz przedmiotu umowy. Każda firma przyjmuje swoją własną identyfikację wizualną rachunku i jego konstrukcję, ale różnice pomiędzy nimi są kosmetyczne. Właściwie w każdym przypadku podstawowe informacje znajdują się na pierwszej stronie. Są to: dane sprzedawcy oraz dane płatnika, punkt poboru czy okres rozliczeniowy, nazwa taryfy czy dane do przelewu.

Informacje dotyczące opłat za energię elektryczną znajdują się na kolejnych stronach rachunku i dzielą się na dwa obszary:

  • opłat za sprzedaż energii;
  • opłat związanych z dystrybucją prądu.

Na każdą z tych sekcji składa się kilka pomniejszych należności. Łącznie wyszczególniliśmy 10 najważniejszych – poznasz je poniżej.

Opłaty za sprzedaż na rachunku za prąd

Przeważnie opłaty te pojawiają się w rubryce zatytułowanej „rozliczenie sprzedaży energii” i odnoszą się do faktycznego zużycie energii w konkretnym okresie rozliczeniowym. Ta część obejmuje dwie pozycje:

  1. opłatę za energię czynną – czyli koszty zużycia prądu w konkretnym okresie. Na fakturze wyszczególnia się cenę netto za jednostkę rozliczeniową (1 kWh), obowiązującą stawkę VAT, a także liczbę zużytych jednostek.
  2. opłatę handlową – jest to stała opłata miesięczna związana z kosztami obsługi klienta przez sprzedawcę. Nie zależy więc od zużycia prądu, a najczęściej od długości okresu rozliczeniowego. Im jest on dłuższy, tym niższa jest opłata handlowa.

Coraz większa liczba sprzedawców oferuje swoim klientom także szereg nieobowiązkowych usług pozataryfowych, np. całodobową pomoc elektryka.

Opłaty dystrybucyjne

O ile opłaty należne sprzedawcy prądu są czytelne i jasne, o tyle koszty związane z dystrybucją mogą wydawać się niejasne. Dobrze je zatem wymienić:

  1. Opłata jakościowa – jest to niejako „wynagrodzenie” dla dystrybutora za utrzymanie wysokich standardów sieci energetycznej i jest przeznaczona na jej rozbudowę i modernizację. Opłata jakościowa jest zmienna i zależy od ilości zużytej przez Ciebie energii.
  2. Opłata sieciowa zmienna – są to koszty przesyłu energii. Ich wysokość zależy od odległości, jaką musi pokonać prąd, aby dotrzeć do odbiorcy, a także stanu technicznego sieci energetycznej.
  3. Opłata sieciowa stała – naliczana jest za korzystanie z infrastruktury energetycznej.
  4. Opłata OZE – to kolejna opłata, która zależy od ilości zużytej przez Ciebie energii. Jej wprowadzenie ma na celu rozwój Odnawialnych Źródeł Energii i zwiększenie ich dostępności.
  5. Opłata kogeneracyjna – ma na celu wprowadzenie większej liczby ekologicznych źródeł energii. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone są na rozwój technologii umożliwiającej jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła.
  6. Opłata mocowa – za jej pomocą finansuje się tworzenie i utrzymanie rezerw prądu przez elektrownie, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju na wypadek okresowego wzrostu popytu.
  7. Opłata przejściowa – stanowi rekompensatę za straty wynikające z likwidacji kontraktów długoterminowych.
  8. Opłata abonamentowa – jest to zapłata za odczyt oraz kontrolę układu pomiarowego. Jest to koszt stały.

Mimo że opłat związanych z dystrybucją jest bardzo dużo, to stanowią one mniejszą część rachunku za prąd. Niezmienne pozostają tylko opłaty stałe, na wszystkie pozostałe masz wpływ. Możesz więc zmniejszyć ich wysokość, racjonalnie gospodarując poborem energii w swoim domu. Przyniesie Ci korzyści nie tylko Twojemu budżetowi, ale też środowisku. Warto więc świadomie zwiększać swoją wiedzę na temat opłat za energię elektryczną.

Share

Zobacz inne