Słońca poboczne

Niezwykłe zjawisko optyczne można było dziś wieczorem zaobserwować na niebie. Po jednej a następnie po obu stronach słońca pojawiły się tzw. parheliony. Zjawisko polega na odbiciu się światła słonecznego na chmurach wysokiego piętra typu cirrostratus, w których znajduje się duża ilość kryształków lodu. Słońca poboczne są jednym z najczęściej obserwowanych typów halo.

Cirrostratus – chmura w postaci przejrzystej, mglistej i często prawie niewidocznej zasłony, nie daje opadów. Składa się głównie z kryształków lodu w kształcie blaszek. Często powoduje powstawanie zjawiska halo wokół słońca oraz księżyca, czasami jedynie halo jest jej wyraźnym objawem. Należy do chmur wysokich, występuje na wysokości od 6000 do 12000 m.

Halo – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego cirrostratus lub we mgle lodowej.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment