Przewodnik po rodzajach regałów paletowych

Zdecydowana większość zarówno magazynów, jak i centrów dystrybucji organizuje dostępną przestrzeń składowania za pomocą regałów paletowych. Dzieje się tak dlatego, że paleta jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych jednostek ładunkowych, a towar spaletyzowany stosunkowo łatwo się przechowuje i nie sprawia większych trudności podczas transportu na różnych etapach łańcucha dostaw.

Czym jest paletyzacja? Jak wyglądają regały paletowe? Jakie są rodzaje regałów na palety? Oraz dodatkowo, co wziąć pod uwagę wybierając system regałowy do magazynu? Wyjaśnimy to za chwilę, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Co to jest paletyzacja?

Paletyzacja opisuje czynność związaną z układaniem towaru na palecie w taki sposób, by ładunek był zabezpieczony przed uszkodzeniami oraz by zajmował relatywnie jak najmniej miejsca. Proces ten ma na celu ułatwienie transportu oraz przechowywanie, spaletyzowane produkty są bardziej kompaktowe, a to oddziałuje na optymalizację czasu przeznaczonego na załadunek, rozładunek i kontrolę stanów magazynowych. Obecnie to popularny sposób na grupowanie jednostek towarowych w logistyce i duża część systemów regałowych jest projektowana pod składowanie produktów na paletach.

Regały magazynowe paletowe – charakterystyka

Regał na palety zbudowany jest w oparciu o stalowy układ szkieletowy. Elementami tworzącymi są:

  • dwa pionowe słupy połączone stężeniami, które tworzą jedną kompletną ramę,
  • dwie ramy połączone stężeniami, które tworzą jedną zatokę,
  • dwie poziome belki, łączące ramy, które tworzą jeden poziom składowania.

Konstrukcja może być dodatkowo zabezpieczona mocowaną do posadzki stopą, czyli elementem, który stabilizuje całą budowlę.

Regały paletowe mogą być łatwo dostosowane do konkretnych preferencji, można zmienić ich układ, wybrać materiał wykonania półek, rozbudować lub zmniejszyć, przenieść w inne miejsce. Regały magazynowe paletowe to systemy, które mają zastosowanie w magazynach, centrach dystrybucyjnych i obiektach logistycznych.

Rodzaje regałów paletowych

W ramach grupy regałów paletowych wyróżniamy następujące systemy:

  • regały paletowe rzędowe: są najczęściej spotykane, proste w montażu i stosunkowo korzystne cenowo, przeznaczone do magazynowania zarówno ładunków spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych, umożliwiają bezpośredni dostęp do jednostki towarowej oraz zapewniają bezproblemową kontrolę stanu składowanych zapasów,
  • regały typu Drive In: to regały wjezdne służące do przechowywania wielu jednorodnych jednostek ładunkowych w systemie blokowym, redukują korytarze robocze – wózek widłowy w celu rozładunku lub załadunku przemieszcza się wewnątrz regału (metoda LIFO),
  • regały przepływowe: rozładunek odbywa się w najwyższym punkcie, zaś załadunek, dzięki działającym na paletę siłom grawitacji, na przeciwległym końcu regału (metoda FIFO), dzięki temu te regały maksymalizują współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej i mogą mieć zastosowanie w szczególnych przestrzeniach magazynowych, czyli w mroźniach czy chłodniach,
  • regały paletowe typu Push Back: kolejny rodzaj dynamicznego systemu regałowego, transportującego odłożoną paletę wewnątrz regału za pomocą rolkek zamocowane na nachylonej płaszczyźnie, umieszczone w kanale wcześniejsze palety są popychane w dół przez kolejne, realizacja metody składowania FIFO,
  • regały paletowe wysokiego składowania: umożliwiają magazynowanie ładunków na wysokości przekraczającej 7,2 m, co znacznie wpływa na optymalizację przestrzeni w obiekcie; to rozwiązanie wymaga obsługi z udziałem wózka typu Reach Truck lub wózka systemowego.

Regały paletowe – jak wybrać dobrze?

Regały paletowe to niezbędne wyposażenie każdego magazynu, w którym składuje się spaletyzowane ładunki. Wybór konkretnego systemu regałów paletowych zależy od specyfiki magazynowanego towaru, stopnia rotacji, od powierzchni obiektu oraz planów na przyszłość. Na szczęście regały paletowe to układy, które można łatwo skonfigurować pod własne preferencje, są uniwersalne i bardzo dobrze zagospodarowują przestrzeń magazynową, zwielokrotniając ilość miejsc przeznaczonych do składowania.

Share

Zobacz inne