Podpisano umowy na kolejne odcinki drogi S3

Dnia 17 października 2018 roku w Sadach Dolnych odbył się briefing prasowy, na którym uroczyście podpisano umowy na budowę kolejnych odcinków drogi S3.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: senator Krzysztof Mróz, wojewoda Paweł Hreniak oraz starosta Jarosław Gęborys, któremu towarzyszył Adam Blicharski.

Realizacja inwestycji budowy drogi ekspresowej S3 od miasta Bolków do granicy państwa w Lubawce została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to odcinek od Bolkowa do węzła Kamienna Góra Północ, drugi od węzła Kamienna Góra Północ do granicy państwa. Ich długość to odpowiednio 16,1 km i 15,3 km.

Przy budowie odcinka z Bolkowa do Lubawki największym wyzwaniem będzie wybudowanie dwóch tuneli, jeden o długości 0,320 km, drugi 2, 290 km. Jak podkreślił wojewoda Paweł Hreniak będzie to najdłuższy w Polsce tunel wydrążony w skale. Na całym odcinku od Bolkowa do granicy z Czechami powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu i trzema węzłami drogowymi (Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka). Oprócz dwóch tuneli zbudowanych zostanie 6 mostów, 23 wiadukty nad i w ciągu drogi ekspresowej, 34 przejścia dla zwierząt i inne elementy ochrony środowiska m.in. ekrany akustyczne, ogrodzenie czy przepusty.

Obie umowy zostały podpisane w systemie „projektuj i buduj”. Oznacza to, iż wykonawca oprócz wybudowania trasy musi ją również zaprojektować i uzyskać niezbędne pozwolenia.Share

Zobacz inne

Leave a Comment