Nowy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze

Tomasz Grabiński pokieruje Miejską Biblioteką Publiczną w Kamiennej Górze. Burmistrz Janusz Chodasewicz powierzył mu to stanowisko na najbliższe trzy lata.  

O stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej ubiegało się 5 kandydatów. Po ocenie formalnej dokumentów do drugiego etapu przeszły trzy osoby. Tomasz Grabiński zdobył najwyższą ilość punktów w postępowaniu konkursowym.

– Od ponad 20 lat tłumaczę z czeskiego i słowackiego, mam też doświadczenia zawodowe jako dziennikarz, menedżer kultury, a ostatnio bibliotekarz. Ukończyłem filologię słowacką na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997). W latach 2009–2014 byłem wicedyrektorem ds. programowych Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz II sekretarzem Ambasady RP na Słowacji. Wcześniej pracowałem m.in. dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w dziale zagranicznym „Gazety Wyborczej”, Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych oraz Centrum Badań Śląskoznawczych i Bohemistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ostatnio byłem zatrudniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie m.in. współorganizowałem środkowoeuropejski festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich, który odbywa się przez cały lipiec we Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie.

W 2014 roku otrzymałem nagrodę dla tłumacza książki uhonorowanej Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus – była to powieść słowackiego autora Pavla Rankova Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Po polsku ukazała się również adaptacja teatralna tej książki. Od czasu do czasu bywam członkiem różnych jury na Słowacji, m.in. festiwalu teatralnego Nová dráma / New Drama (2013, 2016) oraz prestiżowej nagrody literackiej Anasoft Litera (2012).  W 2016 roku otrzymałem też nagrodę Festiwalu Teatrów Europy Środkowej w Koszycach za wkład w rozwój tej imprezy – mówi Tomasz Grabiński. 

Fot. Rafał Komorowski

Share

Zobacz inne

Leave a Comment