Droga S3 Kamienna Góra-Lubawka otwarta!

Dziś (piątek, 29 września) została oficjalnie otwarta droga S3 w powiecie kamiennogórskim. Kierowcy mogą już korzystać z odcinka drogi ekspresowej od Kamiennej Góry do Lubawki. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Elżbieta Witek, minister Andrzej Adamczyk, wiceminister Marzena Machałek, samorządowcy i zaproszeni goście.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Mosty Łódź (lider) i ONDE. Wartość umowy tego odcinka drogi wynosiła blisko 900 mln zł. W ramach zadania powstały trzy węzły drogowe: Kamienna Góra Północ (na którym dokonano uroczystego otwarcia), Kamienna Góra Południe oraz Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonano 16 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych (przejścia dla małych zwierząt i płazów).

Całą trasą pomiędzy Bolkowem a Lubawką pojedziemy w połowie 2024 roku, po zakończeniu prac na odcinku Bolków – Kamienna Góra. W ciągu tego odcinak trasy powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków). Wykonawcą tych robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau. Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.

Umowna wartość całej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki to blisko 2,5 mld zł. Inwestycja ujęta jest w umowie o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przypominamy, że na portalu Relacje Regionalne prezentowaliśmy reportaże z budowy drogi S3 od września 2020 roku, gdzie to pojawiła się w Kamiennej Górze pierwsza koparka i ruszyły prace budowy dróg technicznych na wyjeździe w kierunku Pisarzowic. Wszystkie nasze reportaże dostępne tutaj.

Elżbieta Witek

Marszałek Elżbieta Witek podczas otwarcia drogi S3

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia drogi S3

Andrzej Adamczyk

Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia drogi S3

Marzena Machałek

Wiceminister Marzena Machałek podczas otwarcia drogi S3

Zapis wideo konferencji prasowej z oficjalnego otwarcia drogi S3
Share

Zobacz inne