Dostałeś sms-a z linkiem? Uważaj, nie daj się oszukać

Dostałeś sms-a z informacją, że masz zaległości na rachunku telefonicznym lub za prąd? A może kurier przysłał informację, że otrzymasz paczkę jak uregulujesz niedopłatę. Któż z nas po otrzymaniu takiej wiadomości, dla świętego spokoju nie zapłaci drobnej kwoty wskazanej w sms-ie. Zwłaszcza, że do wiadomości załączony jest link ułatwiający płatność. UWAŻAJ, w ten sposób działają oszuści.

Wczoraj do Komisariatu Policji w Boguszowie Gorcach zgłosił się 39-letni mężczyzna, który poinformowała policjantów, że został oszukany.  Jak ustalili policjanci mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego otrzymał sms-a od kuriera z informacją, iż jego przesyłka została wstrzymana z uwagi na niedopłatę 0,50 zł i żeby otrzymać paczkę musi wejść w podany link, który miał ułatwić mu płatność. Po kliknięciu na niego mężczyzna został przekierowany na stronę internetową z możliwością wyboru banku. Po zalogowaniu się do swojego banku, opłacił wskazaną niedopłatę, a następnie nie czytając treści otrzymanego z banku sms, potwierdził kodem dokonanie przelewu. Dopiero na drugi dzień zorientował się, że padł ofiarą oszustwa – z jego konta “zniknęło” 11 tys. zł. Policjanci wyjaśniają sprawę i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu wiadomości, a przede wszystkim o niekorzystanie z linków do dokonania płatności nawet drobnych kwot.

Pamiętajmy, że oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze.

Zachowajmy szczególną ostrożność wobec wiadomości sms czy e-mail, zachęcających do kliknięcia w podany w nich link w celu dokonania nawet drobnych płatności. Linki te mogą kierować na fałszywą stronę banku. Nie odpowiadajmy na te wiadomości i nie korzystajmy z umieszczonych w nich linków, chrońmy swoje dane osobowe!

Źródło: Policja Wałbrzyska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment