Debata społeczna dla bezpieczeństwa seniorów

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Pogotowiem Ratunkowym zorganizowała debatę społeczną w Centrum Kultury w Kamiennej Górze, której tematem było bezpieczeństwo seniorów w powiecie kamiennogórskim. Bezpieczeństwo seniorów nie zależy jedynie od nich samych, więc w debacie oprócz Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Rady Seniorów miasta Kamienna Góra udział wzięła młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Kamiennej Góry.

Podczas debaty każdy z prelegentów poruszył inną część, która składa się na bezpieczeństwo osób starszych.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przedstawili zagadnienia związane z oszustwami na legendę oraz darmowymi pokazami. Przypomnieli o nieemocjonalnym podchodzeniu do rozmów telefonicznych i o tym, że nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie. Zaproponowali, aby uczestnicy ze swoimi najbliższymi ustalili hasło, dzięki któremu będą mogli zweryfikować osobę po drugiej stronie słuchawki. Następnie policjanci przedstawili dzielnicowych oraz aplikację „Moja Komenda”, a także pomogli ją zainstalować na smartfonach uczestników. Dodatkowo poruszyli kwestię Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Następnie dr Monika Bisek-Grąz z wałbrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaprezentowała bezpieczne formy kontaktu z instytucją oraz Platformę Usług Elektronicznych, która jest przydatna zarówno emerytom, jak i osobom pracującym. Przedstawiła również problem komunikacji pomiędzy osobami starszymi i młodzieżą dotyczący nauki. Poprosiła młodzież o pomoc seniorom w kwestii internetu w sposób umożliwiający im zrozumienie mechanizmów, a nie ich wyręczanie.

Po krótkiej przerwie głos oddano przedstawicielce Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze pani Danucie Bednarz, która przedstawiła możliwości pomocy osobom w trudnej sytuacji oraz zwróciła uwagę na formy przemocy. Niezwykle ważnym jest reagowanie i informowanie odpowiednich instytucji o sytuacjach, których jesteśmy świadkami.

Kolejnym prelegentem był kapitan Adrian Książek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze, którego wystąpienie dotyczyło bezpieczeństwa w miejscu, w którym czujność jest obniżona, czyli naszych domów. Przedstawił uczestnikom, jakie zagrożenia pożarowe mogą występować w mieszkaniu i jak z nimi walczyć. Opowiedział o ważnym zabezpieczeniu, jakim jest czujka tlenku węgla i gdzie ją umieścić, a także jakie objawy występują przy zatruciu.

Ostatnim z zaproszonych gości był mgr Damian Słowiński – Lider Zespołu Pogotowia Ratunkowego – który wskazał uczestnikom debaty problemy związane ze wzywaniem karetek pogotowia przez różne osoby, których przyczyny nie wymagają ich wizyty. Podczas swojego wystąpienia wskazał, z jakimi objawami należy skontaktować się z Pogotowiem Ratunkowym, a także jak prawidłowo powinno wyglądać zgłoszenie. Przedstawił również zalecenia dla osób starszych związane ze zdrowym trybem życia oraz ich sprawnością.

Źródło: KPP Kamienna Góra.
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne