Siedmiu oskarżonych. Ciąg dalszy działań kamiennogórskich kryminalnych

W czerwcu ubiegłego roku na terenie Kamiennej Góry policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze wspierani przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili realizację sprawy, w wyniku której zatrzymano na terenie powiatu kamiennogórskiego kilkanaście osób i zabezpieczono mienie na kwotę ok. 300 tys. zł, o czym informowaliśmy tutaj.

Grupa ta zajmowała się głównie popełnianiem przestępstw polegających na wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości narkotyków, czerpaniem z tego procederu korzyści majątkowych, wymuszeniami rozbójniczymi, oszustwami przy zawieraniu kredytów gotówkowych oraz praniem brudnych pieniędzy. Grupą kierował 36-letni kamiennogórzanin, który jakiś czas wcześniej, po opuszczeniu Zakładu Karnego, postanowił uczynić sobie z tego procederu zarobek. Wykorzystał w tym celu pozyskane w Zakładzie Karnym znajomości i kontakty, które pozwoliły mu na rozwinięcie w bardzo sprytny sposób procederu przestępczego, który przez długi czas przynosiły mu ogromne dochody.

Po zatrzymaniu 36-latka oraz pozostałych osób, zaangażowanych realnie w działalność tej grupy, w toku dalszych czynności funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze włożyli ogrom pracy zarówno operacyjnej, jak i dochodzeniowo-śledczej, dzięki której możliwe było zebranie mocnego materiału dowodowego, aby siedem z zatrzymanych osób postawić przed sądem, w tym szefa grupy oraz jego najbliższych współpracowników. Dzięki wykorzystanym formom pracy operacyjnej kamiennogórscy funkcjonariusze ustali, personalia osób, które dla 36-latka rozprowadzały środki odurzające na terenie powiatu, jak też personalia osób z całego województwa dolnośląskiego, z którymi mężczyzna ten współpracował. Grupa miała strukturę zhierarchizowaną z wyraźnym podziałem ról poszczególnych jej członków. Ustalony został również przez policjantów sposób działania sprawców. Policjanci udowodnili zatrzymanemu szefowi grupy, jak też jego współpracownikom wprowadzenie do obrotu substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy w ilości nie mniejszej niż 2600 gramów o wartości ok. 312 tys. zł oraz nie mniej niż 3 tys. gram środków odurzających w postaci marihuany o wartości nie mniejszej niż 120 tys. zł, co dowodziło, że członkowie tej grupy z uczyli z tego stałe źródło dochodu.

W wyniku zebranego materiału dowodowego 36-letni szef grupy usłyszał poważne zarzuty, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających, udzielania środków odurzających innym osobom, wymuszeń rozbójniczych jak też prania brudnych pieniędzy.

Źródło:
asp. Paulina Basta
Oficer Prasowy
KPP Kamienna Góra

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz również

Leave a Reply