Jutro Śmigus-dyngus

Przypominamy, że jutro (poniedziałek, 1 kwietnia) przypada śmigus-dyngus, słowiański zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą. Śmigus-dyngus, czyli tzw. Lany Poniedziałek to określenie drugiego dnia Świąt Wielkanocnych. Ten zwyczaj kultywowany w całej Polsce jest jedynym dniem w roku, kiedy nikt nie powinien nam zabronić oblać wodą kogoś z rodziny, przyjaciół bądź znajomych.

Pokaż więcej

Twierdza Stachelberg i wieża widokowa Elżbieta

Przypominamy kolejne ciekawe miejsce w naszym regionie. Tym razem Twierdzę obronną Stachelberg w Czechach, około 24 km od Kamiennej Góry, ze znajdującą się obok wieżą widokową Elżbieta. Twierdzę w okresie zimowym prezentowaliśmy na portalu Relacje Regionalne tutaj, natomiast wieżę Elżbieta tutaj. Twierdza została zbudowana w latach 1937-38 jako część systemu obronnego kraju przed zagrożeniem płynącym z nazistowskich Niemiec. Poszczególne obiekty twierdzy są połączone przez skomplikowany system podziemnych korytarzy i sal, których łączna długość wynosi 3,5 km. W jednym z dokończonych bunkrów (T-S73) mieści się Muzeum Czechosłowackiej linii obronnej. Budowa T-S73 przebiegała w dniach…

Pokaż więcej

Wielkanoc

Dziś Niedziela Wielkanocna, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodziny zasiadają do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się dzieleniem święconką z koszyczka (pokarmami święconymi w Wielką Sobotę).

Pokaż więcej