Wernisaż w kamiennogórskim Lotosie

Z okazji jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna Kowary 2023 w kamiennogórskiej Kawiarni i Galerii Lotos odbył się dziś (sobota, 16 września) wernisaż Evy Damborskiej z Czech pn. “Poszukiwanie struktury”. Ekspozycja będzie dostępna do 15 listopada br.

– W cyklu “Poszukiwanie struktury” igła spełnia tę samą funkcję jak końcówka ołówka lub pióra. Ograniczone rama płótno zostaje wypełnione różnymi układami linii wertykalnych i horyzontalnych rysowanych nicią. Ta sama linia narysowanych ołówkiem, atramentem czy w grafice komputerowej staje się tu nitką włókna. W cyklu “Zagrożenie Planety Ziemi” wykorzystany jest własny szablon oraz kolorowe farby w sprayu i nici. Przedstawione prace stanowią metaforę wewnętrznego niepokoju i wyrażają moją obawę o los Planety Ziemi, która obecnie znajduje się w krytycznym stanie ewolucji – mówi Eva Damborska.

Eva Damborska ukończyła Szkołę Artystyczno-Przemysłową w Ostrawie, jest członkiem Unii Artystów Plastyków Republiki Czeskiej. Zainspirowana polską twórczością gobelinową eksperymentuje z tkaniną artystyczną, czerpanym papierem i grafiką.
W swoim artystycznym dorobku zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a jej prace znajdują się w polskich i czeskich kolekcjach muzealnych.
Kamiennogórskie Stowarzyszenie Kulturalne Ars Longa (v.b.) oraz Kawiarnia Lotos od 8 lat współpracują z Festiwalem, wystawiając prace artystów biorących udział w Międzynarodowych Sympozjach Sztuki Włókna w Kowarach.

Share

Zobacz inne