V Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Kamiennej Góry

W dniu 8 listopada 2019 roku w Kamiennej Górze odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, kościoła, uczniowie kamiennogórskich szkół, przedszkolaki oraz zaproszeni goście po godz. 10:00 wyruszyli spod Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, aby w podniosłej atmosferze i przy dźwiękach patriotycznych piosenek po raz kolejny przejść ulicami miasta pod pod obeliski upamiętniające ofiary nazistowskich obozów i kaźni narodu polskiego, znajdujący się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbyły się uroczystości główne.

Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali liczni goście i mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, starosta Jarosław Gęborys, wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska, zastępca burmistrza Adam Blicharski, ppłk Marek Tomaszewski z Wojskowej Komendy Uzupełnień, major Rafał Kozigrodzki z 10 Brygady Pancernej ze Świętoszowa oraz Komendant Powiatowy Policji w Kamiennej Górze insp. Janusz Cygal i Komendant  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze bryg. mgr inż. Sławomir Graczyk.

W ramach świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości symbolicznie o godz. 11:11 zaśpiewano hymn narodowy (wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego), odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, minutą ciszy oddano cześć i chwałę bohaterom oraz uczczono pamięć ofiar i poległych wypuszczając gołębie. Następnie wspólnie złożono pod obeliskiem wieńce i zapalono znicze.

Dyrektor ZSZiO Mariola Jaciuk podziękowała młodzieży szkolnej i nauczycielom za ogromny wkład włożony w organizację tego święta. Starosta Jarosław Gęborys zaapelował do wszystkich o pogłębianie wiedzy o polskich drogach do odzyskania niepodległości.

Z roku na rok w marszu udział bierze coraz więcej uczestników. Podczas V edycji ulicami Kamiennej Góry przemaszerowało około 1,5 tys. osób. Wywiad z dyrektor ZSZiO Panią Mariolą Jaciuk dostępny tutaj.

Przypominamy, że Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz