V Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Kamiennej Góry

W dniu 8 listopada 2019 roku w Kamiennej Górze odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, kościoła, uczniowie kamiennogórskich szkół, przedszkolaki oraz zaproszeni goście po godz. 10 wyruszyli spod Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, aby w podniosłej atmosferze i przy dźwiękach patriotycznych piosenek po raz kolejny przejść ulicami miasta pod obeliski upamiętniające ofiary nazistowskich obozów i kaźni narodu polskiego, znajdujące się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbyły się uroczystości główne.

Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali liczni goście i mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, starosta Jarosław Gęborys, wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska, zastępca burmistrza Adam Blicharski, ppłk Marek Tomaszewski z Wojskowej Komendy Uzupełnień, major Rafał Kozigrodzki z 10 Brygady Pancernej ze Świętoszowa oraz Komendant Powiatowy Policji w Kamiennej Górze insp. Janusz Cygal i Komendant  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze bryg. mgr inż. Sławomir Graczyk.

W ramach świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości symbolicznie o godz. 11:11 zaśpiewano hymn narodowy (wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego), odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, minutą ciszy oddano cześć i chwałę bohaterom oraz uczczono pamięć ofiar i poległych wypuszczając gołębie. Następnie wspólnie złożono pod obeliskiem wieńce i zapalono znicze.

Dyrektor ZSZiO Mariola Jaciuk podziękowała młodzieży szkolnej i nauczycielom za ogromny wkład włożony w organizację tego święta. Starosta Jarosław Gęborys zaapelował do wszystkich o pogłębianie wiedzy o polskich drogach do odzyskania niepodległości.

Z roku na rok w marszu udział bierze coraz więcej uczestników. Podczas V edycji ulicami Kamiennej Góry przemaszerowało około 1,5 tys. osób. Wywiad z dyrektor ZSZiO Panią Mariolą Jaciuk dostępny tutaj.

Przypominamy, że Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Zobacz inne

Leave a Comment