Uruchomiono stację ładowania elektryków w Kamiennej Górze

W dniu 8 stycznia 2020 roku w Kamiennej Górze odbyło się oficjalne otwarcie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wydarzenie odbyło się z udziałem burmistrza Janusza Chodasewicza, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, przedstawicieli PGE Nowa Energia, pomysłodawców projektu i mieszkańców.

Stacja ładowania znajduje się przy Al. Wojska Polskiego. Miasto nie poniosło żadnych kosztów. Udostępniło jedynie miejsce dla stacji. Zainstalowane urządzenie, ładuje samochody prądem zmiennym 2 x 11 kW. Ładowanie pojazdów elektrycznych obecnie jest bezpłatne ponieważ operator testuje system zarządzania stacjami.

– Z rejestru ładowań wynika, że nasza stacja jest regularnie użytkowana. Korzystają z niej mieszkańcy i turyści. Sądzę, że zapotrzebowanie na stacje będzie rosło, bo segment aut elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Po tym pierwszym punkcie ładowania pojawią się kolejne. Cieszymy się, że Kamienna Góra jest w grupie miast prekursorów elektromobilności na Dolnym Śląsku  – powiedział burmistrz Janusz Chodasewicz.

Po oficjalnym otwarciu goście udali się do Muzeum Tkactwa na skromny poczęstunek. Po poczęstunku na kamiennogórski rynek dostarczono dwa samochody elektryczne użyczone przez wrocławskiego koncesjonera marki Renault. Każdy zainteresowany mógł przetestować pojazd.

Przypominamy, że inwestycja została zrealizowana w ramach projektu “e-Sudety”, który zakłada zbudowanie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w regionie Sudetów, upowszechnianie pojazdów niskoemisyjnych, działania edukacyjne oraz promocyjne w kierunku podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców i turystów. Budowa infrastruktury stacji ładowania na terenie Sudetów pozwoli na swobodne przemieszczanie się samochodami elektrycznymi w tym regionie. Pierwszą stacją zrealizowaną w ramach projektu e-Sudety była stacja w Lądku-Zdroju. Stacje powstały również w Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Międzylesiu i Dzierżoniowie. Kamienna Góra jest kolejnym punktem na mapie e-Sudetów. Kolejne stacje ładowania pojawią się m.in. w Świdnicy, Kudowie-Zdroju, Wambierzycach. Kolejność montażu jest uzależniona od terminów wykonywania przyłączy oraz odbiorów technicznych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment