Uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Na Cmentarzu Komunalnym w Kamiennej Górze, przy mogile kpt. Józefa Sierocińskiego, odbyły się uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecność przy mogile kpt. Józefa Sierocińskiego nie była przypadkowa. Ten wybitny i bohaterski żołnierz Błękitnej Armii został wymieniony przez gen. Józefa Hallera w specjalnym rozkazie, wśród siedemdziesięciu osób najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kpt. Józef Sierociński to wybitny działacz Związku Sokolstwa Polskiego w USA. Komendant Sokolej Szkoły Podchrążych w Kanadzie, Szef Wydziału Rekrutacji ochotników z USA do Błękitnej Armii Polskiej gen. Józefa Hallera we Francji, współtwórca Błękitnej Armii we Francji. Członek polskiej misji wojskowej na Syberii. Adiutant gen. Józefa Hallera podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1923 roku. Kawaler Krzyża Virtutti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Ochotników z Ameryki.

Po przywitaniu gości przez regionalistę Bogdana Adamusa, który był organizatorem uroczystości, odśpiewano hymn narodowy i przybliżono postać kapitana. Następnie odczytano patriotyczny wiersz autorstwa Pani Ewy Elżbiety Deoniziak z Kanady, dzieci zaprezentowały wiersze i piosenkę, złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, dzieci ze wszystkich kamiennogórskich przedszkoli i zaproszeni goście.

Zobacz inne

Leave a Comment