Na czym polega bonding zębów i kiedy się na niego zdecydować?

Piękny uśmiech to wizytówka człowieka. Wywołuje pozytywne skojarzenia. Osoba, która dużo się uśmiecha, jest mimowolnie uważana za towarzyską, przyjazną i miłą. Równe, białe zęby są powodem, by uśmiechać się jeszcze częściej. Niestety, ale nie każdego natura obdarzyła takim uzębieniem. Ponadto nawyki żywieniowe, nałogi czy też urazy i nieprawidłowa higiena jamy ustnej mogą doprowadzić do próchnicy i innych problemów. Na poprawę estetyki uśmiechu wpłynąć mogą różne zabiegi stomatologiczne, w tym bonding. Na czym on polega? Kiedy warto wykonać bonding?

Co to jest bonding?

Jednym z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest bonding zębów. Niekiedy zalicza się go również do protetyki. To zabieg, który zmierza do poprawy estetyki uśmiechu. W przebiegu bondingu wykorzystywane są przez stomatologów światłoutwardzalne żywice kompozytowe. To materiał, który jest w stanie doskonale imitować twarde tkanki zęba. Chodzi tutaj zarówno o kolorystykę, jak i cechy medyczne czy wytrzymałość. Żywice światłoutwardzalne, kompozytowe dostępne są w szerokiej gamie odcieni, dlatego łatwo można je dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W ramach bondingu dochodzi do odbudowy utraconej części zęba. Żywice służą także do nadbudowania go w taki sposób, by różnica występująca pomiędzy naturalnym zębem a materiałem kompozytowym pozostawała całkowicie niewidoczna gołym okiem. Zaletą wykorzystania światłoutwardzalnych żywic kompozytowych jest to, że stomatolog ma możliwość ich swobodnego formowania. Dlatego w razie uszkodzeń może naprawiać i zmieniać kształt żywic w zasadzie w dowolnie wybranym momencie.

Kiedy zalecane jest wykonanie bondingu zębów?

Bonding zębów przeprowadzany jest na zalecenie stomatologa. Postrzegany może być jako tańsza i jednocześnie mniej inwazyjna dla pacjenta alternatywa dla zakładania pełnoceramicznych licówek. Jak jest z trwałością bondingu? Szacuje się, że uzupełnienia i nadbudowa z materiału kompozytowego wytrzyma w niezmienionym stanie około 5 lat. Można ten czas zdecydowanie wydłużyć, jeśli pacjent będzie prawidłowo dbał o higienę zębów oraz umawiał się regularnie na wizyty do stomatologa prowadzącego.

Wykonanie bondingu zalecane jest w przypadku:

  • chęci poprawy kształtu zębów, głównie ich estetyki,
  • zmiany koloru zębów,
  • ukruszenia i różnych urazów dotykających uzębienie,
  • chęci zamknięcia diastemy i tremów,
  • poprawy estetyki po przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym.

Jak wygląda zabieg bondingu zębów?

Zanim dojdzie do przeprowadzenia właściwego zabiegu bondingu zębów, pacjent odbywa konsultację ze stomatologiem. Specjalista zbada wewnątrzustnie pacjenta i sprawdzi, jakie są możliwości bondingu. Oceni stan uzębienia i potrzeby lecznicze, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania do podjęcia takiego zabiegu. Nie można przeprowadzić bondingu, jeśli występują duże defekty w uzębieniu, pacjent ma mocno przebarwione lub martwe zęby oraz choroby dziąseł i przyzębia. Ważne jest, by przed bondingiem wszelkie ubytki próchnicowe były wyleczone.

W ramach konsultacji specjalistycznej stomatolog oceni rysy pacjenta, by oszacować wielkość, kształt i długość zębów. Pacjent na wizycie konsultacyjnej może przedstawić swoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, a zęby nie wymagają leczenia, stomatolog może przeprowadzić bonding metodą manualną lub flow injection. Manualna polega na ręcznym formowaniu nowego wyglądu uzębienia. Z kolei metoda flow injection polega na pobraniu wycisków, na podstawie których projektowany jest nowy kształt zębów. Przy użyciu specjalnych nakładek kompozyt przyklejany jest do ich powierzchni i polerowany do osiągnięcia idealnej gładkości.

Bonding przeprowadza się na jednej lub kilku wizytach, by uzyskać zadowalające pacjenta wyniki. Po zabiegu trzeba regularnie, co przynajmniej 6 miesięcy składać wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Share

Zobacz inne