Mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego zatrzymany przez wałbrzyskich policjantów

Mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego z cofniętymi uprawnieniami zatrzymany przez wałbrzyskich policjantów.

W sobotnią noc policjanci Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach patrolowali rejon Czarnego Boru. To właśnie tam sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz to, czy posiadają oni wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Pijanych uczestników ruchu drogowego nie było, ale podczas jednej z kontroli trafił się mężczyzna z cofniętymi uprawnieniami.

Na ul. Kamiennogórskiej o godzinie 3:30 wpadł 32-letni mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, a decyzję o cofnięciu mu uprawnień podjął Starosta Powiatu Kamiennogórskiego.

Funkcjonariusze po raz kolejny mówią stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

W przypadku zatrzymania kierującego do kontroli drogowej pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze sporządzą dokumentację do sądu, a ten natomiast orzeknie w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, np. rower czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1,5 tys. złotych.

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, kom. Marcin Świeży
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne