Jak wzmocnić włosy

Wygląd włosów to odzwierciedlenie genów, jakie przekazali nam nasi przodkowie? Na tym jednak nie koniec. Często wygląd włosów informuje także o kondycji zdrowotnej, stosowanej pielęgnacji i codziennych nawykach. Jeśli zatem Twoje włosy są słabe, cienkie i rzadkie, nie załamuj rąk. Nadal istnieje wiele sposobów na wzmocnienie włosów, by były jak najpiękniejsze. Zanim sięgniesz kolejne po tabletki na włosy, kupisz nowy szampon czy odżywkę, dowiedz się więcej na ten temat.

Stan włosów a genetyka

Warto mieć świadomość, że dziedziczymy nie tylko kolor włosów, ale również ich skręt, linię czy gęstość. Jeśli w rodzinie mężczyźni łysieją, istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że ich potomkowie wraz z wiekiem również utracą włosy. Z kolei jeżeli kobiety w rodzinie mają naturalnie cienkie, rzadkie włosy, geny, które przekażą swoim córkom, również mogą zadecydować o takim wyglądzie włosów. Nie bez powodu powstały szacunki, że ludzie mają na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów – jest w nich różnica aż 50 tysięcy! Jednak każda osoba, która zna budowę włosa i cykl jego życia, wie, że mimo wszystko mamy duży wpływ na wygląd swoich fryzur.

Najczęstsze przyczyny złej kondycji włosów

Oprócz uwarunkowań genetycznych istnieje szereg czynników, które mogą powodować nadmierne wypadanie, suchość, małą objętość czy podatność na uszkodzenia włosów. To przede wszystkim:

  • Choroby skóry głowy – na przykład łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry.
  • Niewłaściwa dieta – jadłospis oparty na wysoko przetworzonych pokarmach nie dostarcza organizmowi wystarczająco dużo składników odżywczych, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu włosów.
  • Stres i przemęczenie – przewlekły stan napięcia, niewysypianie się i złe samopoczucie mogą korelować z wydłużającą się fazą telogenu włosów. W wyniku włosy wypadają szybciej i wolniej odrastają.
  • Zaburzenia hormonalne – nadmiar androgenów lub gwałtowny spadek estrogenów również może stanowić przyczynę nadmiernego wypadania włosów lub nadprodukcji sebum przez skórę głowy. Szczególnie powszechne jest tzw. łysienie androgenowe, czyli miniaturyzacja i osłabianie mieszków włosowych.
  • Zła pielęgnacja – szampony bazujące na silnych substancjach myjących mogą wysuszać i drażnić skórę głowy. Odżywki bez spłukiwania zanieczyszczają skórę głowy, a niedomywane doprowadzają do nadmiernego przetłuszczania włosów. Brak kosmetyków nawilżających włosy i do ochrony termicznej zwiększa ryzyko uszkodzeń kosmyków.
  • Zabiegi fryzjerskie – farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja stanowią zabiegi obciążające włosy. Nieumiejętnie przeprowadzone (na przykład w warunkach domowych) mogą trwale zniszczyć włosy.
  • Błędy stylizacyjne – częste prostowanie, tapirowanie i wykorzystywanie gorącego powietrza suszarki również uszkadzają włosy.
  • Złe nawyki – stosowanie gumek-sprężynek, kładzenie się spać w mokrych włosach, niespinanie włosów do snu, szorstkie poszewki na poduszki, wykonywanie ciasnych upięć włosów: to tylko kilka z wielu przykładów złego postępowania z włosami.

Wpływ pielęgnacji na włosy

Odpowiednia pielęgnacja w znacznym stopniu przekłada się na pożądany wygląd włosów. Ważne, by stosować preparaty dostosowane do stanu zdrowia skóry głowy, a także kondycji samych włosów, które mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate. Wybierając kosmetyki do włosów, należy brać pod uwagę tzw. równowagę PEH, właściwy balans trzech podstawowych składników kosmetyków do włosów: protein, emolientów i humektantów. Ich optymalny stosunek różni się w zależności od rodzaju włosów.

Kondycja włosów a odżywianie

Nie tylko monotematyczna, wysoce przetworzona dieta, ale również znaczne restrykcje w jadłospisie i niska podaż kaloryczna (na przykład podczas odchudzania) mogą doprowadzić do wypadania oraz złej kondycji włosów. Po włosach szczególnie widać niewystarczające spożycie białka, które stanowi ich główny budulec. Zadbaj o zdrową, pełnowartościową dietę, która uwzględnia świeże owoce i warzywa, chude mięso, nabiał, ryby morskie, oleje tłoczone na zimno, orzechy, pestki i produkty pełnoziarniste. Ogranicz spożycie alkoholu, kawy, mocnej herbaty, cukru oraz soli. Możesz rozważyć także tabletki na wzmocnienie włosów do suplementacji.

Wzmocnienie włosów – z wizytą u specjalisty

Jeśli pragniesz zadbać o włosy od podstaw, warto odwiedzić gabinet trychologa. Wykwalifikowany specjalista oceni stan Twojej skóry głowy pod mikroskopem, a także sprawdzi, ile włosów znajduje się w poszczególnych fazach wzrostu. Na tej podstawie ustali konkretne przyczyny zgłaszanych przez Ciebie dolegliwości, na przykład łupieżu, świądu, przetłuszczania czy wypadania włosów. Trycholog pomoże Ci w doborze właściwej pielęgnacji, zasugeruje odpowiednie zabiegi lecznicze lub tabletki na wzmocnienie włosów.

Suplementy na porost włosów

Oprócz działania od zewnątrz, na przykład poprzez zmiany w ich pielęgnacji, wzmocnienie włosów możliwe jest również od wewnątrz. Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma zdrowe odżywianie, jednak proces ten możesz przyspieszyć również dzięki tabletkom na włosy z zaufanego źródła. Miej na uwadze, że suplement suplementowi nierówny. Tabletki na wzmocnienie włosów powinny zawierać składniki, które naprawdę są istotne. Liczy się również odpowiednie stężenie składników. W doborze skutecznego preparatu na wzmocnienie włosów najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty. Możesz udać się do niego z listą rozważanych przez siebie produktów. Sprawdź tabletki na wzmocnienie włosów na stronie Wybieramykolagen.pl, gdzie tworzymy ranking najlepszych suplementów z kolagenem mającym istotny wpływ na kondycję włosa.

Kolagen na wzmocnienie włosów

Tabletki na włosy z kolagenem stanowią dobry wybór dla osób, które nie spożywają wystarczająco dużo źródeł kolagenu w ramach standardowej diety. Wbrew pozorom dzieje się tak często, ponieważ dobre źródła kolagenu to przede wszystkim galaretki: z kurzych łapek, nóżek wieprzowych czy ryb, które coraz rzadziej goszczą na naszych talerzach. Tymczasem kolagen wzmacnia włosy, zwiększa ich poziom nawilżenia, elastyczność i sprężystość. Ułatwia rozczesywanie i układanie, a także przeciwdziała uszkodzeniom. Na Wybieramykolagen.pl zamówisz wieloskładnikowe suplementy diety, które oprócz kolagenu zawierają również inne, cenne składniki odżywcze na wzmocnienie włosów, na przykład krzemionkę, witaminę C, witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, cynk i selen.

Redaktor portalu Wybieramy Kolagen

Share

Zobacz inne