Rozdano opaski bezpieczeństwa kamiennogórskim seniorom

W sali kameralnej kamiennogórskiego Centrum Kultury odbyło się dziś (środa, 13 lipca) przekazanie opasek bezpieczeństwa kamiennogórskim seniorom. Z pierwszej edycji programu skorzystało ponad 100 seniorów.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać pod nr tel. 75 646 66 77, 75 646 66 73.

W ramach programu prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze seniorom w wieku 65 lat i więcej z terenu Miasta Kamienna Góra zapewniono dostęp do tzw. opasek bezpieczeństwa, wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

– przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
– detektor upadku,
– czujnik zdjęcia opaski,
– lokalizator GPS,
– funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
– funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Przypominamy, że kamiennogórski MOPS w ramach Programu Korpus Wsparcia Seniorów – edycja 2022 realizuje dwa moduły:

MODUŁ I, którego celem jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w poniższym zakresie.

Wsparcie społeczne:

– uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (np. spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupów, pomoc seniorom przebywającym na kwarantannie itp.).

Ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej poprzez:

– wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora lub pomoc w dowiezieniu seniora na wizytę lekarską, w tym również asystowanie podczas wizyty, pomoc w zorganizowaniu transportu na szczepienia, pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych, w zależności od możliwości osoby udzielającej wsparcia, i w razie konieczności – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dowiezieniu seniora do urzędu.

Wsparcie psychologiczne:

– informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów, w przypadku stwierdzenia zaistnienia potrzeby objęcia wsparciem z zakresu pomocy społecznej, np. w postaci specjalistycznego poradnictwa – w szczególności psychologicznego czy specjalistycznych usług opiekuńczych – osoba udzielająca wsparcia pomaga seniorowi dokonać czynności umożliwiających otrzymanie niezbędnego wsparcia, w szczególności za zgodą seniora powiadamia ośrodek pomocy społecznej.

Wsparcie w czynnościach dnia codziennego:

– pomoc/towarzyszenie na spacerze, w wyprowadzeniu psa itp., pomoc w sprawach związanych z utrzymaniem porządku w domu, w tym zapewnienie pomocy w miarę możliwości i zakresu wiedzy wolontariusza, pomoc w dostarczeniu produktów żywnościowych, np. Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej czy Caritas, dostarczanie seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior), zakup oraz dostarczanie ciepłych posiłków (koszty zakupu posiłku pokrywa senior), o ile usługa tego rodzaju nie jest już finansowana z innych źródeł, wsparcie seniorów objętych programem w formie okolicznościowych (świątecznych) paczek z artykułami żywnościowymi i higienicznymi, pomoc/towarzyszenie w zakresie załatwienia spraw urzędowych czy przy realizacji recept, pomoc świadczona przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie seniora.

W realizację Modułu I zaangażowani zostali wolontariusze, poprzez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia.

MODUŁ II, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych poprzez zwiększenie dostępu do tzw. opieki na odległość.

W ramach programu seniorom w wieku 65 lat i więcej z terenu Miasta Kamienna Góra został zapewniony dostęp do wspomnianych tzw. opasek bezpieczeństwa.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment