Ludzie sportu, którzy przyszli na świat w Lwówku Śląskim

Czy wiesz, że w Lwówku Śląskim przyszło na świat dwóch olimpijczyków? W jakich dyscyplinach sportowych się specjalizowali? Gdzie rozpoczęła się ich kariera? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście. Przedstawiamy w nim też sylwetkę piłkarza urodzonego w tym mieście, który ma na swoim koncie występy w elitarnej Lidze Mistrzów. Jeśli chcesz poznać historię tych ludzi, to czym prędzej zabieraj się za lekturę!

Zbigniew Mandziejewicz – piłka nożna

Najsłynniejszym piłkarzem urodzonym w Lwówku Śląskim jest niewątpliwie Zbigniew Mandziejewicz. Przyszedł na świat 5 kwietnia 1962 roku. Piłkarską przygodę rozpoczął w nieodległym Bolesławcu.

Zawodnikiem BKS-u był do 1983 roku. Następnie bronił barw Piasta Iłowa i Czarnych Żagań. Pobyt w tym drugim klubie zbiegł się z powołaniem do wojska.

W rozwoju kariery pomógł mu transfer do Śląska Wrocław. Trafił tam do kompanii sportowej, dzięki czemu w 100% mógł się skupić na piłce. W zespole ze stolicy Dolnego Śląska występował do 1993 roku, zdobywając Puchar i Superpuchar Polski.

Dobre występy sprawiły, że zgłosiła się po niego Legia. Z klubem z Warszawy dwukrotnie wywalczył mistrzostwo i Puchar Polski. Miał okazję zagrać też z powodzeniem w Lidze Mistrzów.

Jak obecnie radzą sobie te kluby? Ich wyniki na bieżąco można śledzić w serwisie bet.pl. Znajdziemy też tam różnego rodzaju statystyki.

Mandziejewicz występował na pozycji obrońcy. Ma na swoim koncie 342 występy na poziomie Ekstraklasy i 37 zdobytych bramek. Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenerskiej.

Lucjan Błaszczyk – tenis stołowy

Lwówek Śląski wydał na świat jedno z najlepszych polskich tenisistów stołowych. Mowa o urodzonym 28 grudnia 1974 roku Lucjanie Błaszczyku. Przygodę ze sportem rozpoczął w miejscowych Czarnych w wieku 11 lat, gdzie równocześnie grał w piłkę nożną i ping-ponga.

Z biegiem czasu wraz z trenerami podjął decyzję o porzuceniu futbolu i skupieniu się na tenisie stołowym. Po opuszczeniu Lwówka Śląskiego reprezentował barwy takich klubów, jak: Zapłon Jelenia Góra, Lumel Zielona Góra, Baildon Katowice, Staffel Limburg czy TTC Zugbrücke Grenzau.

Na swoim koncie ma 34 tytuły mistrza Polski. Z mistrzostw Europy łącznie przywiózł 12 medali, w tym jeden złoty w grze mieszanej. Wywalczył go wraz z Ni Xia Lian w 2002 roku w Zagrzebiu. Może pochwalić się też czterema startami na igrzyskach olimpijskich w: Atlancie (1996), Sydney (2000), Atenach (2004) i Pekinie (2008).

Obecnie prowadzi własną Akademię Tenisa Stołowego w Drzonkowie. Jest nie tylko właścicielem, ale też jednym z trenerów. Czy uda mu się wychować swojego następcę?

Anna Zagórska – lekkoatletyka

W Lwówku Śląskim na świat przyszła jeszcze jedna osoba, która może pochwalić się startem na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Jest nią lekkoatletka Anna Zagórska, która specjalizowała się w biegach na 400 i 800 metrów. Gdzie zaczęła się jej przygoda ze sportem?

Jej pierwszym klubem MKS Piast Lwówek Śląski. Trenowała tam w latach 1993-1997. Następnie na dwa lata przeniosła się do Zgorzelca, a później kontynuowała karierę w AZS-AWF Wrocław. Po ukończeniu studiów reprezentowała jeszcze barwy KS Athletics Jakać Młoda i Prefbet Śniadowo Łomża.

Swój największy sukces osiągnęła w 2001 roku. Została wówczas młodzieżową mistrzynią Europy podczas zawodów w Amsterdamie. W swojej kolekcji ma też siedem złotych medali zdobytych na mistrzostwach Polski seniorów. Wszystkie z nich wywalczyła w biegu na 800 metrów.

Share

Zobacz inne