Forum Ekonomiczne Karpacz 2020 z udziałem Swiatłany Cichanouskiej

W Hotelu Gołębiewski w Karpaczu trwa Forum Ekonomiczne 2020. Hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego, które z powodów pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza to „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota”. Wydarzenie jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

W panelach dyskusyjnych oraz seminariach udział biorą m.in. przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu, samorządowcy i wielu zaproszonych gości. W sesji plenarnej udział wzięła m.in. Swiatłana Cichanouska – liderka opozycji białoruskiej, która została przywitana gromkimi brawami. Było to jej pierwsze wystąpienie za granicą w roli lidera opozycji. Według Swiatłany Cichanouskiej naród białoruski chce stworzyć nowe państwo, w którym będą mieszkać wolni ludzie, a ich dzieci będą mogły liczyć na bezpieczne życie. Jest przekonana, że uda im się odnieść zwycięstwo, stworzyć rząd i nawiązać więzi gospodarcze z innymi państwami. Odniosła się również do konieczności zachowania dobrych relacji z Rosją, która jest naturalnym sąsiadem i partnerem handlowym Białorusi.

Na Forum Ekonomicznym nie zabrakło również Burmistrza Kamiennej Góry Janusza Chodasewicza.

– Spośród wielu paneli tematycznych dostępnych na forum, najbardziej interesujące z punktu widzenia Kamiennej Góry były te związane z kwestiami zagospodarowania odpadów i rewitalizacji miast z problemami strukturalnymi – mówi Janusz Chodasewicz.

Burmistrz wziął także udział w spotkaniach związanych z przygotowaniem samorządów do nowej perspektywy finansowej w Unii Europejskiej na lata 2021- 2027 i możliwościami wsparcia gmin, które stwarza Polski Fundusz Rozwoju.

– Mam nadzieję, że nawiązane w Karpaczu kontakty zaowocują w niedalekiej przyszłości rozwiązaniami, które poprawią jakość życia w naszym mieście – dodaje burmistrz Chodasewicz.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne potrwa do czwartku 10 września.

Zobacz inne

Leave a Comment