Zadbano o groby bohaterów walk o niepodległość Polski

Wydział infrastruktury miejskiej i ochrony środowiska w kamiennogórskim ratuszu, regionalista Bogdan Adamus oraz kamiennogórska firma kamieniarska Mariana Kohuta zaangażowali się w odnowienie dwóch pomników na cmentarzu przy ul. Katowickiej.

Spoczywają w nich podporucznik Julian Waszkiewicz, żołnierz legionów, uczestnik walk z bolszewikami pod Warszawą oraz legionista Franciszek Dobrzański, żołnierz wojny polsko – rosyjskiej w 1920 roku.

Obaj zamieszkali w Kamiennej Górze po II wojnie światowej. Julian Waszkiewicz został listonoszem i zmarł w naszym mieście w 1994 roku w wieku 106 lat. Franciszek Dobrzański spoczął na cmentarzu przy Katowickiej w 1972 roku. W Kamiennej Górze prowadził zakład krawiecki.

O nie najlepszym stanie grobów poinformował nas pan Bogdan Adamus. Jeden miał pękniętą płytę, drugi był zapadnięty. Dzięki współpracy z firmą pana Mariana Kohuta udało się wymienić uszkodzone elementy. Drugi pomnik został rozebrany i wypoziomowany – mówi Magdalena Bręśkiewicz, kierownik wydziału infrastruktury w ratuszu.

Regionalista Bogdan Adamus stara się o oznaczenie grobów kamiennogórskich bohaterów walk wyzwoleńczych specjalnym insygnium w ramach akcji “Ocalamy”, którą na Dolnym Śląsku zapoczątkowali wojewoda dolnośląski oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz inne

Leave a Comment